Poradniki i tutoriale

Tworzymy bootowalny dysk USB z OS X Mavericks!

OS X Mavericks - bootowalny dysk USB

Premiera nowej, darmowej wersji OS X, to dobra okazja, żeby zainstalować system na czystym dysku naszych Maków, lecz jak wiemy, Apple już nie wydaje swoich systemów na płytach DVD, lecz jako normalną aplikację/aktualizację dostępną przez Mac App Store.

Dlaczego warto mieć dysk z bootowalną, najnowszą wersją systemu?

Przede wszystkim dysk taki przyda nam się w awaryjnych sytuacjach, gdyby coś stało się z naszym systemem. W przypadku gdybyśmy posiadali starszy sprzęt, np. taki, który dostarczany był z systemem Leopard, chcąc zainstalować system od nowa (np. na nowym dysku twardym), musielibyśmy zainstalować najpierw system Leopard, z płyty dołączonej wraz z komputerem, następnie zainstalować aktualizację do Snow Leoparda (aby uzyskać dostęp do Mac App Store) i dopiero wtedy moglibyśmy wykonać aktualizację do Mavericksa. Mając bootowalny dysk z Mavericksem znacznie przyspieszymy ten proces.

Poza tym „czysta” instalacja, bezpośrednio najnowszej wersji OS X, może zapewnić stabilniejszą i szybszą pracę komputera – nie pozostają w nim „śmieci” z poprzednich systemów.

[margin_border /]

Co będzie nam potrzebne?

Przede wszystkim pendrive lub karta pamięci z czytnikiem. Ważne, żeby używany przez nas nośnik miał minimalnie pojemność 8 GB. Oczywiście jeśli macie tam jakieś dane, musicie je wcześniej skopiować, ponieważ nośnik będzie formatowany.

Po drugie, OS X w wersji 10.6.8 lub nowszej. Oczywiście, warto jest sobie przypomnieć hasło do konta administratora systemu (chyba, że Twoje konto, ma uprawnienia administracyjne).

Po trzecie, oczywiście musimy pobrać z Mac App Store Mavericksa. Standardowo, plik pobiera się do katalogu Programy (Applications) i po zainstalowaniu aktualizacji, jest stamtąd usuwany. Jeśli więc wykonaliście już aktualizację do Mavericksa, musicie wejść do Mac App Store i pobrać instalator ponownie. W dalszej części poradnika będziemy się zawsze odwoływać do domyślnej lokalizacji pliku.

[margin_border /]

Kilka słów o kompatybilności

Stworzony przez nas dysk USB z instalacją Mavericksa, będzie mógł być jedynie „odpalony”, na komputerach Mac, które pojawiły się przed jego premierą. Nowe komputery Apple (jak Mac Pro i MacBooki Pro), będą miały już fabrycznie zainstalowanego Mavericksa, więc instalacja w obecnej wersji nie włączy się na tych urządzeniach. Natomiast, jeżeli Apple wypuści aktualizację do wersji 10.9.1 oraz plik instalacyjny i zrobimy z niego dysk instalacyjny na USB, to będziemy mogli bez przeszkód zainstalować OS X Maverics na tych właśnie komputerach.

[margin_border /]

Przygotowujemy dysk USB

1. Podłącz dysk USB do komputera Mac. Jeżeli już będzie widoczny w systemie, upewnij się, że nie ma na nim nic wartego zachowania i włącz Narzędzia dyskowe. Znajdziesz je w Programy -> Narzędzia.

2. Narzędziach dyskowych, wybierz swój dysk USB, na którym chcesz utworzyć instalację Mavericksa, a następnie wybierz zakładkę Partycje. Tutaj, wybierz jedną partycję i format Mac OS X Extended (kronikowany). Nazwa partycji/dysku ma znaczenie, ponieważ do niej będziemy się odwoływać w terminalu – swój dysk USB nazwałem MavericksUSB i tą nazwą będę się posługiwał w dalszej części instrukcji.

OS X Mavericks - bootowalny dysk USB

3. Teraz kliknij w Opcje i wybierz Tablica partycji GUID i zatwierdź klikając OK. Teraz, w głównym oknie, kliknij Zastosuj, aby utworzyć nową partycję i wymazać dysk. W oknie, które się pokaże, klikamy Partycja.

[margin_border /]

Tworzymy bootowalny dysk USB z OS X Mavericks (3 sposoby)

Łącznie są 3 sposoby przygotowania dysku instalacyjnego (bądź tylko jeden, jeżeli posiadamy Snow Leoparda). Jako pierwszy, opiszę proces tworzenia dysku instalacyjnego z wykorzystaniem nowej, wbudowanej aplikacji o nazwie createinstallmedia. Przy opisie metod, zakładam, że odpowiednio spreparowany dysk USB macie już wpięty do portu USB Waszych komputerów Mac oraz ściągniętą z Mac App Store aplikację OS X Maverics Install.app.

Sposób I – z użyciem createinstallmedia

Jest to metoda, która nie działa na OS X 10.6.8 Snow Leopard, natomiast na 10.7 Lion, 10.8 Mountain Lion i 10.9 Mavericks, można ją śmiało wykorzystać zwłaszcza, że to narzędzie stworzone przez Apple.

1. Po pierwsze, będzie tutaj potrzebny terminal. Znajdziesz go w Aplikacje -> Narzędzia.

2. Skopiuj tą komendę:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MavericksUSB –applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app –nointeraction

wklej ją do Terminala i zatwierdź enterem. Oczywiście, wpisz hasła do konta administratora (lub Twojego konta, jeśli posiada takie uprawnienia), aby kontynuować operację.

Zwróć uwagę, że jeśli w ścieżce do pliku znajduje się spacja, dajemy przed nią backslash „\”. Jeśli np. nasz dysk, zamiast MavericksUSB nazwalibyśmy Mavericks USB, w komendzie należy użyć frazy:

/Volumes/Mavericks\ USB

OS X Mavericks - bootowalny dysk USB

3. Teraz rozpocznie się właściwy proces wgrywania instalacji Mavericsa na dysk USB. Terminal będzie informował o stanie tego procesu wyświetlając odpowiednie komunikaty w języku angielskim. Kiedy zobaczysz napis Copy Complete. Done. to będzie znak, że Twój dysk z instalacją OS X 10.9 jest gotowy. Średnio ten proces trwa 20 minut, głównie zależy to od szybkości, z jaką posiadany przez Was Mac kopiuje dane na dysk USB.

Jeśli przy końcu otrzymasz błąd typu Couldn’t mount dmg – nie przejmuj się. Nie powinno mieć to wpływu na cały proces.

[margin_border /]

Sposób II – z użyciem Narzędzi dyskowych

Tutaj ponownie użyjemy Narzędzi dyskowych Terminala, do stworzenia dysku instalacyjnego z Mavericksem. Ważne też, aby odnaleźć aplikację Instalacja OS X Mavericks (domyślnie jest to katalog Programy).

Ta metoda działa na każdej wersji systemu Mac OS X.

1. Kliknij prawym klawiszem myszy na Instalacja OS X Mavericks i wybierz Pokaż zawartość pakietu. Następnie otwórz katalog Contents -> Shared Support i otwórz plik InstallESD.dmg. Spowoduje to zamontowanie dysku InstallESD na Biurku.

OS X Mavericks - bootowalny dysk USB

2. Otwórz Terminal i wklej komendę:

open /Volumes/OS\ X\ Install\ ESD/BaseSystem.dmg

i zatwierdź ją enterem.

3. Teraz otwórz Narzędzia dyskowe. Na spisie zamontowanych dysków po lewej, powinny być widoczne trzy woluminy: Twój dysk USB, BaseSystem.dmg oraz InstallESD.dmg. Teraz wybierz BaseSystem.dmg i zakładkę Odtwórz.

OS X Mavericks - bootowalny dysk USB

4. Rzuć okiem na pole Źródło. Jeżeli nie ma tam BaseSystem.dmg to wybierz go z okna po lewej i przeciągnij go do pola Źródło. Teraz w oknie po lewej znajdź swój odpowiednio przygotowany dysk USB i przeciągnij go do pola Dysk docelowe. Teraz kliknij Odtwórz, a następnie Wymaż. Możesz być także poproszony o podanie hasła administratora.

5. Kiedy proces dobiegnie końca (zajmie to pewnie kilka minut), w oknie po lewej stronie wybierz BaseSystem.dmg i naciśnij Wysuń na górze okna. To pozwoli oszczędzić sobie kłopotów, w następnych punktach.

6. Teraz wejdź w Finderze do dysku USB (teraz się będzie nazywał OS X Base System, a okno z zawartością powinno otworzyć się automatycznie) i odpowiednio do katalogów System -> InstallationTam znajdź skrót/alias o nazwie Packages. Usuń go i nie zamykaj jeszcze okna Findera.

7. Otwórz teraz wolumin OS X Install ESD (powinien być wciąż zamontowany, z dostępem z Twojego Biurka) i zobaczysz tutaj folder Packages. Skopiuj go na dysk USB, w miejsce, gdzie wcześniej znajdował skrót/alias PackagesPaczka ma około 4,8 GB, więc kopiowanie chwilę zajmie…

OS X Mavericks - bootowalny dysk USB

8.  Po skończonym procesie kopiowania, odmontuj wolumin OS X Install ESD. Bootowalny dysk USB z instalacją Mavericksa gotowy!

[margin_border /]

Sposób III – z użyciem programu DiskMaker X

DiskMaker X znacząco upraszcza proces tworzenia dysku instalacyjnego z Mavericksem do kilku kliknięć. Niestety, tak jak w pierwszym przypadku ta metoda nie współpracuje z systemem 10.6.8 Snow Leopard. Autor programu obecnie pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

1. Ściągnij program z tej strony, a następnie go zainstaluj i uruchom. Kliknij OK, na oknie z ostrzeżeniem.

OS X Mavericks - bootowalny dysk USB

2. Na ekranie powitalnym wybierz Mavericks. Program wyświetli komunikat o znalezieniu aplikacji. Jeżeli masz kilka aplikacji różnych wersji OS X, upewnij się, że DiskMaker X wybrał właściwą. Następnie klikamy Use this copy. 

OS X Mavericks - bootowalny dysk USB

OS X Mavericks - bootowalny dysk USB

3. W następnym oknie, wybierz dysk USB, który ma posłużyć jako dysk instalacyjny Mavericksa. W moim przypadku, za pierwszym razem dostałem informację, że program nie znalazł żadnego dysku USB. Odłączyłem pendrive’a i podłączyłem ponownie, a program uruchomiłem raz jeszcze – pomogło. Po wybraniu odpowiedniego dysku, wyskoczy komunikat ostrzegający o sformatowaniu całego dysku USB, którego wybraliśmy. Oczywiście, jeżeli przygotowaliśmy wcześniej dysk wg. poradnika powyżej, powinien być pusty. Naciskamy zatem Erase then create the disk.

OS X Mavericks - bootowalny dysk USB

4. Kliknij kontynuuj. Możesz być też poproszony o podanie hasła administratora. Teraz rozpocznie się proces tworzenia dysku USB z instalacją Mavericksa. Jeżeli nic się nie dzieje, nic nie klikaj i przede wszystkim nie wyłączaj DiskMaker X! Trzeba niestety uzbroić się w cierpliwość, ponieważ mimo że na ekranie może nie być reakcji, to jednak program działa.

OS X Mavericks - bootowalny dysk USB

5. Po skończonym procesie tworzenia dysku DiskMaker X, wyświetli odpowiedni komunikat, a dysk USB otrzyma nazwę Install OS X Maverics.

OS X Mavericks - bootowalny dysk USB

[margin_border /]

Uruchamiamy instalację OS X Mavericks z USB

Sposobów na uruchomienie takiego dysku są dwa:

1. Otwieramy Ustawienia  -> Dysk startowy i wybieramy nasz dysk USB z Mavericksem, a następnie Uruchom ponownie… 

2. Zaraz po włączeniu komputera Mac (oczywiście z podłączonym dyskiem USB), naciskamy i trzymamy klawisz [alt]. Otworzy nam się menadżer wyboru dysku startowego. Za pomocą strzałek wybieramy nasz dysk instalacyjny z Mavericksem i zatwierdzamy enterem.

Następnie wybieramy z menu instalację systemu Mavericks i postępujemy według instrukcji.

[margin_border /]

Co zrobić w razie aktualizacji Mavericksa?

Niestety, nasz instalator na dysku USB nie będzie się aktualizował automatycznie, więc jeśli chcemy mieć najnowszą wersję Mavericksa na USB, musimy od nowa stworzyć taki dysk. Można też oczywiście zainstalować Mavericksa z dysku, który posiadamy, a następnie, już poprzez Mac App Store, zainstalować wydane w międzyczasie aktualizacje.

[margin_border /]

To by było na tyle. Mam nadzieję, że instrukcja została napisana bardzo zrozumiale, lecz gdybyście mieli problem z którymś z podpunktów piszcie w komentarzach. Oczywiście służymy pomocą ;).

To Top