Plotki

NSA wprowadza program szpiegujący do iPhone’a za przyzwoleniem Apple?

Rozmowa przez iPhone'a

Z wiadomości, które przekazał niemiecki Der Spiegel wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Krajowego (w skrócie NSA) stworzyła własny program szpiegujący o nazwie DROPOUTJEEP, który ingeruje w podstawowe informacje przechowywane na iPhone’ach (czyli wiadomości sms, kontakty, rejestry rozmów, itd.), a także steruje kamerą i mikrofonem, jak i ustala lokalizację „namierzanego”.

Za nagłośnieniem całej sprawy stoi Jacob Appelbaum (który notabene, współpracował z Edwardem Snowdenem). Przygotował również prezentację w oparciu o swoje źródła w tym, 50-stronicowy katalog NSA, o ich autorskich programach szpiegujących nie tylko dla urządzeń Apple, ale również takich firm jak Dell, czy nawet Cisco.

Poniższy skan dokumentu, przedstawia działanie programu szpiegującego NSA, dla telefonów iPhone.

S3222_DROPOUTJEEP-640x828

NSA twierdzi, że bezproblemowo, udaje im się za każdym razem zainstalować ich oprogramowanie na każdej wersji iPhone’a (jak i jakiegokolwiek innego urządzenia). Co więcej, Der Spiegel wspomina również o możliwości przejmowania przez Agencję sprzętu przed wysłaniem go do sklepów, aby zainstalować na nim program szpiegujący.

Appelbaum zapytany o możliwość współpracy Apple z NSA, powiedział:

Nie wiem, może Apple wyjaśni to osobiście… Właściwie tutaj leży problem: Nie za bardzo wierzę, że Apple nie pomagało NSA w przygotowaniu programu szpiegującego. Nie mogę tego za bardzo potwierdzić, ale oni [NSA] wprost twierdzą [wnioskując z katalogu – przyp. red.], że mogą namierzyć każde urządzenie z iOS, które ma wgrane oprogramowanie. Tak więc, albo NSA posiada bogatą kolekcję wszelkich wirusów, które działają na sprzęcie amerykańskich producentów lub po prostu Apple na samym sobie przeprowadza sabotaż. Nie jestem całkowicie pewien. Mam tylko nadzieję, że odkąd Apple nie dołączyło do programu PRISM po śmierci Jobsa, wydaje po prostu dziurawe oprogramowanie.

Prawdopodobnie Apple nie współpracowało z NSA, lecz Agencja chyba rzeczywiście posiada „niejawny” dostęp do każdego z wyprodukowanych iPhone’ów. Jak wiadomo, firma z Cupertino, a raczej sam Tim Cook, oraz inni prezesi i dyrektorzy amerykańskich firm komputerowych omawiali niedawno z prezydentem USA Barackiem Obamą działanie programu PRISM oraz złagodzenie „infiltracji” społeczeństwa.

Poniżej możecie obejrzeć cały zapis z prezentacji Jacoba Appelbauma (informacje o iPhone’ie od 44 minuty).

[youtube id=”b0w36GAyZIA”]

[source name=”Cult of Mac” url=”http://www.cultofmac.com/260213/nsa-spyware-allegedly-gives-backdoor-access-iphones/”][source name=”Der Spiegiel” url=”http://www.dailydot.com/news/nsa-malware-laptops-tao-der-spiegel/”]

To Top