Informacje i nowości

Nowe inwestycje Apple w infrastrukturę internetową – czyżby miały pojawić się nowe usługi?

Apple Data Center

The Wall Street Journal donosi, że Apple po cichu wprowadza nowe, ważne inwestycje w infrastrukturę internetową.

Bill Norton, dyrektor ds. strategii w firmie International Internet Exchange (…) szacuje, że Apple w krótkim czasie kupiło wystarczającą przepustowość od dostawców internetowych, aby transmitować setki gigabitów danych na sekundę.

„To jest punkt startowy dla bardzo, bardzo dużej sieci” – powiedział Bill Norton.

Oczywiście już w chwili obecnej Apple przesyła olbrzymie ilości danych, więc wprowadzane zmiany mogą oczywiście być wykorzystane wyłącznie w celu wzmocnienia działania obecnych usług. Mogą także oznaczać plany na wprowadzenia zupełnie nowych usług. Niektórzy podejrzewają, że Apple przygotowuje infrastrukturę do wprowadzenie nowych usług związanych z telewizją i streamingiem wideo. Jest to oczywiście bardzo możliwe, ale myślę, że na obecnym etapie przygotowania mogą być czynione chociażby w związku z chęcią uruchomienia iTunes Radio w kolejnych krajach.

StreamingMediaBlog poinformował niedawno, że Apple przygotowuje własny CDN (ang. content delivery network), czyli duży system serwerów, rozmieszczonych w wielu centrach danych w Internecie. Dzięki temu końcowy odbiorca może otrzymać szybki i wydajny dostęp do udostępnianych treści, co jest bardzo istotne w przypadku strumieniowania mediów. Jak zostało napisane na wspomnianym blogu, Apple zatrudniło w tym celu nowych pracowników, którzy posiadają duże doświadczenie w budowaniu sieci na dużą skalę. Nowe osoby stały się częścią utworzonej w tamtym roku grupy, która ma za zadanie utworzenie CDN do użytku zewnętrznego (wszystkie dotychczasowe wdrożenie, były wykorzystywane wyłącznie „wewnątrz” Apple).

Niedawno Tim Cook zapowiadał, że rok 2014 będzie rokiem nowych i wielkich rzeczy, więc liczę na to, że Apple – oprócz produktów – przygotuje dla nas także nowe, ciekawe usługi.

[margin_border /]

Na zdjęciu wnętrze jednego z centrów danych Apple.

[source name=9to5mac url=http://9to5mac.com/2014/02/04/apple-buying-internet-infrastructure-to-boost-performance-possibly-prepare-for-television/][source url=http://blog.streamingmedia.com/2014/02/apple-building-cdn-software-video-delivery.html name=StreamingMediaBlog]

To Top