Informacje i nowości

Android nie został zaprojektowany po to, by być bezpiecznym

Android

Według raportu Cisco w 2013 roku aż 99% malware było przeznaczone na Androida. Mało tego – analitycy Cisco zauważają, że aż 71% użytkowników systemu Google było bezpośrednio narażonych lub nawet stało się ofiarami ataków oprogramowania malware.

Podczas tegorocznego Mobile World Congress, Sundar Pichai (na zdjęciu poniżej), starszy wiceprezes Google ds. Androida, został zapytany o bezpieczeństwo systemu i złośliwe oprogramowanie malware. Jego odpowiedź była wyjątkowo szczera, ale jednocześnie – przynajmniej dla mnie – zaskakująca:

Nie możemy zagwarantować, że Android jest zaprojektowany by być bezpiecznym; jest stworzonym by dawać więcej swobody. Kiedy ludzie mówią o 90% szkodliwego oprogramowania na Androida, muszą oczywiście brać pod uwagę fakt, że to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Gdybym miał firmę zajmującą się malware, także kierowałbym moje ataki na Androida.

Sundar Pichai

Nawet biorąc pod uwagę fakt, że jest to najpopularniejszy system, dający swobodę, podejście Sundara Pichai do złośliwego oprogramowania, które zagraża jego klientom, jest bynajmniej dziwne. Na szczęście nie jestem użytkownikiem Androida 🙂 . A im chyba pozostaje współczuć takiego podejścia Google do spraw bezpieczeństwa.

[source name=”9to5google” url=http://9to5google.com/2014/02/27/google-cannot-guarantee-android-is-safe-doesnt-understand-nokia-x-range-didnt-try-to-buy-whatsapp/]

To Top