Informacje i nowości

Peter Oppenheimer z końcem września przejdzie na emeryturę

Peter Oppenheimer

Firma Apple ogłosiła dziś, że Peter Oppenheimer z końcem września 2014 przejdzie na emeryturę.

Peter pełni obecnie w firmie rolę starszego wiceprezesa oraz dyrektora finansowego (CFO). Jego obowiązki przejmie Luca Maestri, obecny wiceprezes Apple ds. finansów i kontroler korporacyjny. Luca zostanie CFO już w czerwcu, aby zmiana na tym stanowisku była płynna i nie zakłóciła pracy spółki.

Peter był naszym CFO przez ostatnią dekadę, gdy przychody Apple wzrosły z 8 miliardów do 171 miliardów dolarów, a nasze znaczenie globalne wzrosło drastycznie. Jego dorady, kierownictwo i wiedza były pomocne dla sukcesu Apple, nie tylko w roli naszego dyrektora finansowego, ale także w wielu innych obszarach poza finansami, kiedy bardzo często podejmował się dodatkowych zadań, by pomóc całej firmie. Jego wkład i integralność, jako naszego dyrektora finansowego dała nowy wyznacznik (punkt odniesienia) dla dyrektorów finansowych spółek publicznych (tego, jacy powinni oni być – przyp. red.) – powiedział Tim Cook, CEO Apple. Peter jest również drogi przyjacielem, na którego zawsze mogłem liczyć. Mimo, że jestem smutny widząc, że odchodzi, jestem szczęśliwy, że będzie miał czas dla siebie i swojej rodziny.

Kocham Apple i ludzi, z którymi miałem przywilej pracować i po 18 latach tutaj, przyszedł dla mnie czas, aby poświęcić go więcej sobie i mojej rodzinie – powiedział Peter Oppenheimer. Od dłuższego czasu chciałem żyć na środkowym wybrzeżu Kalifornii, zaangażować się bardziej w Cal Poly (California Polytechnic State University), moje alma mater (łac. Matka Karmicielka – uroczysta, średniowieczna nazwa nadawana szkołom wyższym – przyp. red.), spędzać więcej czasu z żoną i synami; podróżować do ciekawych zakątków świata; i jest coś, co chciałem zrobić od lat – skończyć kurs i otrzymać licencję pilota.

Jako CFO, Peter nadzorował m.in. finanse Apple, relacje inwestorskie, podatki itp. Swoją karierę w Apple rozpoczął w 1996 roku, jako osoba odpowiedzialna za kontrolę   działań firmy w obu Amerykach. Rok później otrzymał awans na wiceprezesa i zajął się kontrolą światowej sprzedaży, po czym objął stanowisko dyrektora finansowego. Za jego kadencji, jako CFO, przychody Apple wzrosły ponad dwudziestokrotnie. Peter nadzorował też rozwój globalnej strategii finansowej spółki. Pod jego kierownictwem Apple zbudowało zespół finansowy światowej klasy. Peter nadzorował także, pod kątem finansowym, rozwój czterech nowych centrów danych i nowego kampusu Apple w Cupertino, z których wszystkie będą zasilane z odnawialnych źródeł energii.

Na koniec warto wspomnieć kilka słów o jego następcy – Luca Maestri.

Luca ma ponad 25 lat doświadczenia w zarządzaniu finansami, wliczając to funkcję CFO w spółkach publicznych i jestem przekonany, że będzie to świetne CFO Apple – powiedział o nim Tim Cook.

Przed dołączeniem do zespołu Apple, Luca pełnił funkcję dyrektora finansowego w Nokia Siemens Networks i w Xerox. Od chwili dołączenia do Apple w marcu 2013, Luca zarządzał większością spraw finansowych Apple i wykonywał doskonałą pracę podczas ich prowadzenia, ściśle współpracując z kierownictwem wyższego szczebla.

Swoją karierę Luca Maestri rozpoczynał w General Motors. Zajmował się finansami piastując ważne funkcje i działając na terenie obu Ameryk, Azji i Europy. W czasie swojej wieloletniej kariery odwiedził i pracował w wielu miejscach na całym świecie – we Włoszech, Polsce, Niemczech, Irlandii, Szwajcarii, Singapurze, Tajlandii i Brazylii.

[source name=”Apple” url=http://www.apple.com/pr/library/2014/03/04Apples-Peter-Oppenheimer-to-Retire-at-the-End-of-September.html]

To Top