Aplikacje na iOS i OS X

Fiszkoteka – nauka języków obcych przy pomocy fiszek

Fiszkoteka to świetny sposób na naukę języków obcych przy wykorzystaniu iPhone’a lub innego urządzenia z iOS. Dzięki mobilnej aplikacji możemy z powodzeniem wykorzystać na naukę każdą wolną chwilę – czekając w kolejce, w przerwie między zajęciami, czy podczas dojazdów.

Cała nauka i budowa programu oparta jest o tzw. „fiszki”, czyli – w tym przypadku – wirtualne karteczki zawierające pytanie i odpowiedź. W programie, fiszki pogrupowane są w tematyczne lekcje (np. owoce); lekcje tworzą natomiast kurs – czyli bardziej obszerny materiał, którego zadaniem może być np. pomoc w przyswojeniu słownictwa do matury podstawowej.

Po uruchomieniu aplikacji przede wszystkim warto założyć konto, aby móc skorzystać z wszystkich oferowanych możliwości. Jeśli nie chcecie tego na początku robić, możecie skorzystać z opcji „wypróbuj”. Kolejnym krokiem, który warto wykonać, jest przejrzenie Samouczka. Dzięki niemu dowiecie się wszystkiego na temat nauki języka obcego z wykorzystaniem programu Fiszkoteka.

Aplikacja daje nam dostęp do wielu gotowych, profesjonalnych kursów językowych opracowanych przez redakcję Fiszkoteki, przy udziale lektorów Uniwersytetu Warszawskiego. Wybierając każdy z kursów, możemy zapoznać się z jego zawartością i dokonać zakupu abonamentu na rok lub miesiąc. Ceny nie są najniższe, ale tak jak kilkakrotnie już pisałem, bardzo trudno ocenić „wartość” materiałów do nauki, czy porównać to z tradycyjnymi książkami – to pozostawiam już Wam samym. Jeśli chcecie, każdy z kursów możecie przetestować za darmo, uzyskując dostęp do ograniczonej liczby fiszek.

Oprócz kursów profesjonalnych, możemy skorzystać z fiszek tworzonych przez społeczność użytkowników lub tworzyć własne zestawy do nauki. Aplikacja pozwala na wpisywanie słówek i zwrotów lub ich dyktowanie. Niestety na iPhonie funkcja rozpoznawania głosu działała tragicznie i większość wypowiedzianych przeze mnie słów (po polsku) nie została w ogóle rozpoznana lub aplikacja dodawała zupełnie inny zwrot. Z tego co udało mi się dowiedzieć, twórcy pracują nad poprawą tej funkcjonalności, więc w którejś z kolejnych aktualizacji, powinno to działać lepiej.

Do tworzonych przez nas fiszek automatycznie możemy dodać nagranie z wymową i grafikę (oczywiście, jeśli takie zwroty znajdują się w bazie), co znacznie ułatwi nam zapamiętywanie i naukę.

W Fiszkotece możemy wybrać jeden z pięciu trybów nauki:

[list_style class=”bookmark” ]

  • przeglądanie – podczas którego nie są zliczane nasze odpowiedzi
  • wiem / nie wiem – sami decydujemy, czy umiemy daną fiszkę
  • jeden z kilku – wybieramy poprawną odpowiedź spośród czterech proponowanych
  • wpisywanie – odpowiadamy wpisując lub dyktując odpowiedź
  • przeglądanie aktywne – połączenie trybu 1 i 4

[/list_style]

Podczas nauki cały czas możemy śledzić ilość poprawnych i błędnych odpowiedzi.

Na koniec pozostawiłem najciekawszą moim zdaniem funkcjonalność – system nauki nowych fiszek i powtórek. Dzięki niemu aplikacja automatycznie podsunie nam te fiszki, z którymi nie radziliśmy sobie poprzednio, dodając przy tym kilka nowych do zapamiętania. Jeśli dołożymy do tego, od siebie, trochę samozaparcia i systematyczności, to w łatwy i przyjemny sposób, każdego dnia, będziemy mogli utrwalać obcojęzyczne słówka i uczyć się kolejnych.

Zachęcam do pobrania i przetestowania aplikacji!

[appstore id=815190639]

To Top