Informacje i nowości

Apple nie wyda telewizora? Pomysłowi był przeciwny Steve Jobs

Steve Jobs

Po wydaniu iPhone’a i iPada, wielu ludzi, w tym Gene Munster, uważało, że Apple następnie powinno „zrewolucjonizować” swoimi produktami telewizję. Analityk dwa lata temu powiedział, że to będzie największe osiągnięcie w dziedzinie elektroniki od czasów smartfona i zakładał plan wydania telewizora Apple w roku 2013. Jednak tak się nie stało.

Wiadomo za to, jaki jest powód tego, że Apple nie weszło, przynajmniej dotychczas, w telewizyjny biznes. Dziennikarka The Wall Street Journal, która zajmowała się sprawami Apple, Yukari Iwatani Kane, wydała książkę zatytułowaną „Haunted Empire: Apple After Steve Jobs”. Autorka wspomniała w niej o tym, że Jobs przekazał  kierownikom firmy informację, jakoby nie miał planów co do telewizora Apple i nie miał zamiaru wchodzić w ten biznes, ponieważ może on przynieść odwrotne skutki niż zwykle się oczekuje.

Yukari opisuje w książce całą sytuację, kiedy wspomniano o telewizji w Apple. Każdego roku jest organizowane tajne zebranie 100 kierowników, menadżerów i pracowników, gdzie omawiane są pomysły oraz prezentowane są nowe produkty. Podczas wspomnianego zebrania, za zamkniętymi drzwiami, pokazano iPada 2 oraz Smart Cover, którego obecne osoby bardzo chwaliły.

Po krótkiej prezentacji, Jobs usiadł wraz z pozostałymi uczestnikami spotkania i powiedział:

Macie Steve’a Jobsa, który siedzi razem z wami, właśnie tutaj. Jesteście moimi pracownikami, możecie mnie zapytać o co tylko chcecie. Nie obchodzi mnie to, czy te pytania są głupie lub obraźliwe. Chcę tylko, abyście nie bali się zadać pytania dotyczącego przyszłości firmy.

Wtedy, jedna z osób obecna na zebraniu zapytała Jobsa o możliwość stworzenia własnego telewizora. Założyciel Apple bez chwili zastanowienia rzekł:

Nie. Produkcja telewizorów to zły pomysł. Nie ma zwrotu, a marże są cienkie.

Można przyznać mu po części rację – w przeciwieństwie do telefonów, telewizory z reguły wymienia się co 8 lat, przez co cały proces nie jest aż tak zyskowny. Mimo to, Steve chciał „kontrolować pokój dzienny”, za pomocą dobrze znanego Apple TV.

AppleTV

Koncept telewizora Apple stworzony przez Martina Hajeka

Yukari w swojej książce napisała, że ludzie obecni na zebraniu nie brali słów Jobsa do końca na poważnie, jednak wierzyli mu i odebrali jego wypowiedź za wiadomość, która mówi o tym, że mają się skupić na tym co robią obecnie, zanim wydadzą coś naprędce. Jak wiemy również, niedługo po tym, Jobs zrezygnował z pełnienia funkcji CEO Apple.

Trzy lata po tym wydarzeniu, Apple nie ma własnego telewizora w ofercie. W tym roku i w ubiegłym pojawiały się doniesienia odnośnie możliwości jego premiery, jednak wszystkie poszlaki wskazywały i wskazują raczej na następcę małego pudełeczka nazywającego się „Apple TV”, a nie 60-calowego „iTelevision”.

Co ciekawe, całkowicie odmienną opinię na temat telewizora, Steve wyjawił swojemu biografowi, Walterowi Isaacsonowi. Zanim umarł, rzekł:

Chciałbym stworzyć jak najbardziej zintegrowaną telewizję, która jest w pełni prosta w obsłudze… mogłaby się synchronizować ze wszystkimi urządzeniami oraz iCloud… mogłaby mieć najprostszy interfejs użytkownika o jakim można tylko pomarzyć.

Jobs był dobrze znany z tego, że mówił jedno, a robił drugie, więc nie wiadomo do końca komu powiedział prawdę – Walterowi Isaacsonowi, czy osobom na spotkaniu Top 100 w 2011 roku.

Według mnie, telewizor Apple byłby wielkim zaskoczeniem. Dodatkowo, gdyby dostępne były dwa lub trzy modele (np. 32, 42 i 60 cali) z Ultra HD, wbudowanymi funkcjami z Apple TV, możliwością podpięcia innych urządzeń (konsol do gier, komputerów, dekoderów itp.), czy w końcu z wyświetlaczem Retina, to myślę, że mogłoby to się udać. Warto pamiętać, że kluczową rolę odgrywałaby tu również cena, która nie mogłaby zbytnio odstawać od „dzisiejszych standardów”.

Pytanie do Czytelników: Jaki powinien być, według Was, telewizor Apple? Jakie funkcjonalności powinien mieć, abyście byli zainteresowani zakupem?

[source type=”Źródło” name=”Business Insider” url=”http://www.businessinsider.com/steve-jobs-no-television-2014-3″]

To Top