Patenty Apple

Patenty Apple – interfejs graficzny dla niepełnosprawnych

Graficzny interfejs dla niepełnosprawnych

Apple skrywa w swoich patentach kolejną ciekawostkę – graficzny interfejs dla osób niepełnosprawnych, dla systemów iOS i Mac OS X. W dokumencie o nazwie „Devices, Methods & GUI’s for Accessibility using a Touch-Sensitive Surface”, opisanych jest kilka metod (jak zwykle przy patentach Apple – ogólniki), w jaki sposób osoba z poważną wadą wzroku mogłaby obsługiwać urządzenie, oraz w jaki sposób interfejs mógłby się dostosowywać do takiego użytkownika dzięki rozpoznawaniu gestów oraz powiększaniu wybranej części ekranu, aby była łatwiejsza do odczytania.

Patent opisuje również wiele rzeczy wprowadzone już wraz z funkcją Dostępność, która zadebiutowała jeszcze w iOS 3.0. W dokumencie jest również wyraźnie zaznaczone (i jest to rzecz oczywista), że w dobie wszechobecności urządzeń z ekranami dotykowymi, osobom z poważniejszymi wadami wzroku oraz niewidomymi jest po prostu trudno je obsługiwać. Autorzy dokumentu wspominają również, że systemu mogą używać osoby bez wad wzroku, które chcą obsługiwać swoje urządzenie bez konieczności patrzenia na niego.

Graficzny interfejs dla niepełnosprawnych

Patent wpłynął do urzędu w USA 23 września 2009 roku, a jego autorami są  Eric Seymour oraz Chris Fleizach. Cały dokument możecie przeczytać, klikając link znajdujący się w źródle.

[source type=”Źródło” name=”U.S. Patents & Trademark Office”  url=”http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO1&Sect2=HITOFF&d=PALL&p=1&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsrchnum.htm&r=1&f=G&l=50&s1=8,681,106.PN.&OS=PN/8,681,106&RS=PN/8,681,106″]

 

To Top