Informacje i nowości

Apple będzie ograniczać funkcjonalność iPhone’a podczas prowadzenia samochodu

Ferrari & Apple CarPlay

Gdy Apple zaprezentowało CarPlay, które ma zapewnić wygodniejsze korzystanie z iPhone’a w samochodzie, pojawiło się wiele głosów przeciwnych tego typu usłudze, zaznaczając, że może ona prowadzić do zwiększenia zagrożenia na drodze i rozpraszania kierowcy. Czy Apple ma zatem jakieś plany, aby zadbać o bezpieczeństwo i ograniczyć błędy, które mogą być wynikiem działania nierozważnych kierowców?

Według CNET, Apple będzie ograniczało funkcje telefonu podczas jazdy. Wskazuje na to jeden z najnowszych patentów, opisujący sposoby automatycznego blokowania wykonywania połączeń i pisania wiadomości podczas prowadzenia samochodu.

Urządzenie będzie mogło przeanalizować dane pochodzące z sensorów i określić, czy samochód poruszą się z prędkością większą niż założona, a jeśli tak, ograniczy pewne funkcjonalności. Mogło by to okazać się bardzo uciążliwe, bo przecież z urządzenia może korzystać pasażer. Oczywiście Apple przewidziało taką sytuację, w związku z czym iPhone będzie w stanie analizować także scenerię, obraz z kamery, w celu określenie, czy w danym momencie jest używany przez kierowcę.

Inny scenariusz zakłada komunikację urządzenia z pojazdem. W momencie kiedy pojazd będzie w ruchu, do iPhone’a zostanie wysłany komunikat wyłączający funkcje telefonu, aby nie rozpraszały kierowcy podczas jazdy.

Czy jakakolwiek z opisanych metod zostanie zastosowana i sprawdzi się w praktyce? W jakimś stopniu na pewno, ale raczej bardzo niewielkim. Nie sądzę, aby blokada była nakładana trwale – myślę, że mimo wykrycia, że użytkownik iPhone’a prowadzi w tym czasie samochód, będzie jakiś sposób na odblokowanie urządzenia. W związku z tym, jeśli do kwestii korzystania z telefonu w trakcie jazdy, nie zmieni się podejście samego kierowcy, tego typu rozwiązania – moim zdaniem – nie odniosą dużego sukcesu.

[source name=”CNET” url=http://www.cnet.com/news/apple-aims-to-disable-texting-while-youre-driving/]

To Top