Informacje i nowości

Urządzenia wielu australijskich użytkowników iOS/OS X zostały zdalnie zablokowane przez hackera

Zablokowany Mac

The Sydney Morning Herald poinformował, że wielu australijskich użytkowników doznało dziś rano bardzo niemiłej niespodzianki. Otóż ich urządzenia – iPhone’y, iPady, komputery Mac zostały zdalnie zablokowane za pomocą usługi Findy my iPhone, przez kogoś podpisującego się jako „Oleg Pliss”. Haker lub hakerzy domagają się wpłaty 50 – 100$ na konto PayPal w celu ponownego odblokowania urządzenia.

Ponieważ problem nie dotyczy tylko jednego modelu/rodzaju urządzenia, czy wersji systemu, a do tego użytkownicy zauważyli, że blokady były zakładane od razu na wszystkie ich sprzęty Apple, oznacza to, że ktoś najpewniej wszedł w posiadanie ich danych do konta iCloud.

Co istotne, problem tak naprawdę nie dotknie osób, które swoje urządzenia z iOS mają zabezpieczone hasłem blokady. Z poziomu Find my iPhone możemy zablokować urządzenie i ustawić nowy kod tylko w przypadku, gdy on nie istnieje. Pozostałym użytkownikom pozostaje kontakt z supportem Apple.

Cała sytuacja jest podobna do tej, o której wspominałem kilkanaście dni temu (jeśli nie czytaliście, to zachęcam, aby to zrobić). Póki co nie wiadomo, jak i czy hacker faktycznie uzyskał dostęp do kont użytkowników. Ponieważ problem wydaje się być póki co ograniczony terytorialnie, bardzo możliwym jest, że został użyty sposób opisany właśnie we wspomnianym przeze mnie artykule.

Chociaż Find my iPhone to generalnie świetna usługa, coraz częściej okazuje się ona prawdziwą zmorą dla zwykłych użytkowników. Powyższa historia jest najlepszym tego przykładem. Ponadto wielu użytkowników natrafia na poważny problem, kupując używane urządzenie z systemem iOS 7. Właśnie od tej wersji Apple wprowadziło dodatkowe zabezpieczenie, powiązane właśnie z tą usługą, w ramach którego konieczne jest podanie hasła do konta iCloud jeśli chcemy np. „wyczyścić” urządzenie i wgrać na nowo system. Wiele osób spotyka się w tym momencie z poważnym problemem, a niestety sprzedawcy często nie są w tej sytuacji zbyt chętni do pomocy.

[source name=9to5mac url=http://9to5mac.com/2014/05/26/australian-mac-and-ios-users-find-devices-remotely-locked-held-for-ransom-and-how-to-keep-yours-safe/]

To Top