Informacje i nowości

[WWDC14] iOS 8 – Zdjęcia i iCloud Photo Library

iOS 8 - zdjęcia

Apple wielokrotnie podkreślało, wykorzystując to także w swoich reklamach, że użytkownicy iPhone’a wykonują wiele zdjęć. iOS 8 ma zawierać funkcje, która ułatwią ich zarządzeniem, obróbką i udostępnianiem.

Każde zdjęcie jakie zrobisz, na wszystkich Twoich urządzeniach

Wraz ze wzrostem kolekcji naszych zdjęć, ważne jest abyśmy mogli je bezpiecznie zachować i mieć do nich dostęp. Właśnie takie możliwości ma nam zaoferować nowa aplikacja Zdjęcia oraz iCloud Photo Library. Dotychczas iCloud pozwalało na zapisanie w Strumieniu Zdjęć jedynie 1000 ostatnio wykonanych plików, które były współdzielone na pozostałych urządzeniach.

Dzięki iCloud Photo Library to ograniczenia ma zostać zdjęte i niezależnie od tego gdzie jesteśmy, i jakiego urządzenia używamy, będziemy mieli wgląd do naszych zdjęć. Oczywiście wszystko brzmi wspaniale, ale niestety nie oznacza to, że otrzymamy w iCloud nieograniczoną przestrzeń na nasze fotografie. Za darmo będzie to niestety wciąż 5 GB. Za $0,99/miesiąc otrzymamy 20 GB, a za $3,99/miesiąc będzie to 10 razy tyle, czy 200 GB.

iCloud - ceny

Po aktywacji na urządzeniu z iOS iCloud Photo Library, każde zdjęcie i film jakie wykonamy, będzie zachowywane w iCloud w pełnej rozdzielczości, w oryginalnym formacie (w tym także RAW). Następnie będziemy mogli w dowolnym momencie obejrzeć je i pobrać na iPhone’a, iPada, czy iPoda touch.

To wszystko ma jeszcze jedną zaletę – zdjęcia nie muszą wypełniać cennej przestrzeni na naszym urządzeniu, na którym możemy pozostawić jedynie lżejszy, dopasowany rozmiarem plik. Ale oczywiście jeśli będziemy ich mieli dużo, będziemy musieli zapłacić abonament za dodatkową przestrzeń. Chociaż być może, dla niektórych lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie dodatkowej powierzchni w iCloud niż dokładanie do droższej wersji urządzenia, z większym dyskiem?

Wszystkie zdjęcia w iCloud Library będziemy mogli organizować w „momenty”, „kolekcje” i „lata”. Dostęp do nich uzyskamy z każdego urządzenia z iOS, a także poprzez Internet, zapewne za pomocą strony icloud.com. Wszystkie zmiany w naszych kolekcjach są oczywiście od razu aktualizowane na wszystkich naszych urządzeniach.

Podobnie rzecz się ma z edycją. Przycinanie, prostowanie, poprawianie lub dodanie filtru do zdjęcia za pomocą iOS 8 sprawi, że zmiany zostaną także przesłane do iCloud i zaprezentowane na pozostałych urządzeniach. Co istotne, edycja nie „niszczy” oryginału i w każdej chwili możemy do niego powrócić.

Wyszukiwanie

iOS 8 Photo iCloud Library - wyszukiwanieDuża biblioteka zdjęć wymaga sprawnej możliwości ich przeszukiwania. Wyszukiwanie będzie możliwe według daty i czasu wykonania zdjęcia, lokalizacji lub nazwy albumu. Wszystko wykonamy z poziomu iOS 8, które przeszuka tysiące zdjęć w iCloud Photo Library. Oprócz tego, wyszukiwarka da nam szybkie możliwości wyszukiwania, jak np. wyszukanie zdjęć wykonanych w pobliżu lokalizacji w jakiej jesteśmy lub np. tych wykonanych w naszym domu.

Edycja zdjęć

iOS 8 udostępni użytkownikom bardziej zaawansowane funkcje edycji i poprawiania zdjęć, co na pewno dla wielu z Was będzie oznaczało przyspieszenie tego procesu i możliwość zrezygnowania z niektórych aplikacji firm trzecich, w których takie czynności trzeba było wykonywać.

Wśród możliwości edycji pojawiają się prostowanie ujęcia, kadrowanie, oraz poprawa „światła”, czy kolorów. Co ważne – i jestem bardzo ciekawy, jak sprawdzi się to w praktyce – iOS 8 sam, automatycznie, „inteligentnie” dostosowuje ekspozycję, jasność, kontrast, itd. Np. rozjaśnianie zdjęcia, na którym jest niedoświetlona postać i zbyt jasne niebo, powinno sprawić, że osoba zostanie rozjaśniona, a niebo proporcjonalnie przyciemnione. Wszystkie zmiany wykonywane są za pomocą slidera, który pokazuje kolejne miniaturki/podglądy zdjęcia, np. coraz jaśniejsze.

iOS 8 – edycja zdjęć

Filtry

Filtry pewnie dobrze znane są przede wszystkim użytkownikom Instagrama, ale w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się w wielu innych aplikacjach. Nie zabraknie ich również w iOS 8. Ciekawym wydaje się fakt, że teraz deweloperzy, dzięki specjalnemu API, tworzący swoje aplikacje do edycji zdjęć, będą mogli udostępnić filtry aplikacji Zdjęcia. Na prezentacji poniżej możemy zobaczyć filtry pochodzące z aplikacji Waterlogue[itunes id=764925064 type=price], tworzącej akwarelowe obrazy z naszych zdjęć.

iOS 8 - zdjęcia i filtry

Filmy Time-Lapse

Aplikacja Kamera w iOS 8 będzie posiadała nową funkcję – nagrywanie filmów Time-Lepse. W przeciwieństwie do Slow-Motion, które pojawiło się wraz z iPhone’em 5s, Time Lapse pozwala stworzyć film ze zdjęć wykonanych w pewnych odstępach czasu. Dzięki temu w ciągu kilku sekund obejrzymy np. zachód słońca, bądź rozkwitający kwiat, zamiast czekać i nagrywać wielogodzinny film. Oczywiście aby tworzyć tego typu nagrania, przyda nam się statyw lub przynajmniej jakaś stała powierzchnia, na której nasz iPhone będzie mógł stać nieruchomo i w zadanych odstępach czasu wykonywać kolejne ujęcia.

[half]

<< iOS 8 – kiedy i na jakich urządzeniach?

[/half][half_last]

iOS 8 – Wiadomości >>

[/half_last]

To Top