Informacje i nowości

[WWDC14] iOS 8 – wygląd i interfejs

iOS 8

Chociaż iOS 8 jest podobny do swojego poprzednika iOS 7, to nie zabrakło w nim także kilku zmian w designie i wyglądzie interfejsu. Wszystko to po to, aby ułatwić korzystanie z urządzenia. Czy tak faktycznie będzie? O tym przekonamy się dopiero jesienią, a tym czasem przyjrzyjmy się, jakie zmiany zaplanowało Apple.

Interaktywne powiadomienia

Interaktywne powiadomienia mają w znaczący sposób ułatwić i przyspieszyć korzystanie z iUrządzenia. Chociaż na iOS nie uświadczymy typowej wielozadaniowości i możliwości jednoczesnego uruchomienia dwóch aplikacji na jednym ekranie, to dzięki nowym powiadomieniom, będziemy np. mogli odpowiedzieć na wiadomość, bez potrzeby otwierania i przełączenia się do aplikacji za to odpowiedzialnej. Wszystko zrobimy z poziomu powiadomienia, które wyświetli nam dodatkowy panel z możliwymi akcjami.

W przypadku wiadomości będzie to możliwość szybkiego odpisania, gdy ktoś wyśle nam zaproszenie do wydarzenia, będziemy mogli je odrzucić lub zaakceptować, na e-mail odpowiemy lub wrzucimy go do kosza, a powiadomienie z Facebooka skomentujemy lub polubimy.

iOS 8 - Powiadomienia

Kontakty

Dobrze Wam znane dwukrotne naciśnięcie przycisku Home wyświetlało dotychczas listę aktywnych aplikacji. Teraz, nad nimi, znajdzie się miejsce na nasze ulubione kontakty oraz te, z którymi ostatnio się kontaktowaliśmy. Po wybraniu jednego z nich, rozwiną się przyciski pozwalające nawiązać połączenie lub wysłać wiadomość. Oczywiście, aby wszystko wyglądało tak ładnie jak na wizualizacjach, trzeba będzie zadbać o to, aby przypisać zdjęcia do jak największej liczby osób.

iOS 8 - kontakty

Mail

Nie wiem jak Was, ale mnie niejednokrotnie korzystanie z Maila doprowadzało do szału. Gdy na iPadzie odpisujemy na jakąś wiadomość, otwiera się jakby nowe okno, nowa warstwa, która częściowo przysłania główną część programu. A co jeśli w trakcie pisania chcielibyśmy zerknąć na e-mail, na który odpowiadamy? Koniecznym były zamknięcie wiadomości, zapisanie jej w szkicach, a potem ponowne jej odszukanie i edycja. Strasznie niewygodne. Teraz, wreszcie, będziemy mogli „zwinąć” okienko, w którym piszemy nową wiadomość, przejrzeć główną część programu i powrócić do pisania.

iOS 8 – Mail

Mail będzie też automatycznie wyświetlał na górze ekranu powiadomienie o wykrytych kontaktach, wydarzeniach, które jednym dotknięciem palca będziemy mogli dodać/zapisać je na naszym urządzeniu.

Zmianie uległ też interfejs akcji wykonywanych na wiadomości e-mail z poziomu listy z pocztą. Dochodzą nowe, najczęściej używane opcje, do których dostęp otrzymamy przesuwając palcem w lewo lub w prawo na danej wiadomości.

iOS 8 - Mail

Safari

Karty z otwartymi stronami, które znamy z iPhone’a, teraz pojawią się również na iPadzie. W jednym oknie będziemy mogli zobaczyć otwarte strony internetowe, a karty z tej samej witryny zostaną zgrupowane razem. Safari na iPadzie zyska również nowy pasek boczny, z zakładkami, listą do przeczytania i udostępnianymi linkami – podobnie jak na OS X.

[half]

iOS 8 – Safari (iPad)

[/half][half_last]

iOS 8 – Safari (iPad)

[/half_last]

[half]

<< iOS 8 – Wiadomości

[/half][half_last]

iOS 8 – klawiatura QuickType >>

[/half_last]

To Top