Aplikacje na iOS i OS X

Żegnaj Aperture

Aperture

Apple nie będzie już kontynuować rozwoju aplikacji do profesjonalnej obróbki fotografii dla komputerów Mac – Aperture[itunes id=408981426 type=price] – informuje The Loop. Zamiast tego, firma pracuje nad aplikacją Photos , która pojawiła się na prezentacji podczas ostatniego WWDC.

Wraz z wprowadzeniem nowej aplikacji Photos i iCloud Photo Library, które pozwoli na bezpieczne przechowywanie zdjęć w iCloud i dostęp do nich z dowolnego miejsca, nie będzie dalszego rozwoju Aperture – poinformowało Apple w oświadczeniu skierowanym do The Loop. Kiedy Photos dla OS X pojawi się w przyszłym roku, użytkownicy będą mogli przenieść istniejące biblioteki Aperture do Photos.

…albo raczej do Lightrooma, firmy Adobe. Jeśli chodzi o aplikację Photos, która nie tylko zastąpi Aperture, ale także iPhoto, to pozwoli ona użytkownikom na przechowywanie, wyszukiwanie i – określmy to – „średnio zaawansowaną” edycję zdjęć przechowywanych w chmurze Apple. Skoro jednak Photos ma być dla wszystkich i zastąpić również iPhoto, nie ma się co spodziewać (i z prezentacji nic takiego nie wynikało), aby znalazły się tam bardziej rozbudowane i profesjonalne narzędzia, które można było spotkać w Aperture.

Niestety sam Aperture też nie był idealny, a od dłuższego już czasu pozostawał w tyle w stosunku do konkurencyjnego Lightrooma. Główne skargi użytkowników dotyczyły rzadkich aktualizacji – ostatnia, nieco większa aktualizacja do wersji 3.5 została udostępniona 22 października 2013, a od tamtego czasu pojawił się tylko jeden, bardzo nieznaczny update. Według TechCrunch, Apple udostępni jeszcze aktualizację, która uczyni Aperture zgodnym z nadchodzącym OS X Yosemite, jednak sam rozwój zostanie, czy może raczej już został, zatrzymany.

I może po Aperturze, o którym Apple w ostatnim czasie zapomniało, a teraz chce go całkowicie uśmiercić, już niewielu zapłacze, to co będzie dalej? Movies, który zastąpi iMovie[itunes id=408981434 type=price] i Final Cut Pro[itunes id=424389933 type=price]; Music, zastępujący GarageBand[itunes id=682658836 type=price] i Logic Pro X[itunes id=634148309 type=price]? Oj Apple, nie wygląda to dobrze…

[source name=”MacRumors” url=http://www.macrumors.com/2014/06/27/aperture-development-stops/]

 

To Top