Aplikacje na iOS i OS X

PCalc – kalkulator do zadań specjalnych. Konkurs – do zgarnięcia kody

Dla każdego kalkulator może się wydawać prostym narzędziem służącym do wykonywania podstawowych obliczeń, ale nie w przypadku aplikacji PCalc. Rozbudowany kalkulator wyposażony w masę opcji i możliwości, które dowolnie możemy modyfikować i dodawać, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

PCalc jest dostępny w dwóch wersjach: uniwersalna na urządzenia z systemem iOS oraz na komputery Mac. Za stworzenie aplikacji odpowiedzialny jest James Thomsonwspaniały programista.

1. PCalc dla urządzeń z systemem iOS

Po zainstalowaniu na telefonie i tablecie sam interfejs aplikacji prezentuje się następująco:

 

Jak wiadomo prawie każdą z aplikacji możemy też używać w orientacji horyzontalnej, tak jest i w przypadku tego kalkulatora:

 

Oczywiście sam wygląd aplikacji możemy zmienić stosując w ustawieniach jeden z kilkunastu dostępnych motywów. Bardzo przyjemna jest opcja trybu nocnego, który albo włącza nam się automatycznie korzystając z naszej obecnej lokalizacji i strefy czasowej albo w zależności od tego jaką mamy ustawioną jasność ekranu urządzenia i jeszcze żeby było ciekawiej dla obu trybów możemy ustawić dwa różne motywy, a nawet zmienić ich kolor.

 

Dlaczego piszę o pionowym i poziomym trybie korzystania z aplikacji?

Główną zaletą aplikacji PCalc jest możliwość swobodnej edycji interfejsu. Dosłownie możemy zrobić z tym kalkulatorem wszystko. Dodawanie i usuwanie przycisków, zmniejszanie i zwiększanie ich wielkości, edycja funkcji każdego z nich – to rzeczy które bezproblemowo w nim wykonamy. Dodatkowo możemy ustawić osobny wygląd interfejsu aplikacji w trybie pionowym i poziomym. Ja na samym początku usunąłem większość ze standardowych przycisków i to w obu trybach, efekt prezentuje się następująco:

 

 

Teraz zaczynamy prawdziwą przygodę. Jeżeli chcemy dodać jakikolwiek przycisk przytrzymujemy palec w dowolnym miejscu kalkulatora, po czym pokaże nam się menu edycji pola.

 

Klikając na dowolny z przycisków możemy edytować jego zastosowanie za pomocą przycisku Edit lub też usunąć do Kosza lub nawet zwiększyć jego rozmiar swobodnie przeciągając za rogi.

Teraz chciałbym dodać nowy przycisk, klikam w ikonę i otwiera nam się serce całej aplikacji, czyli setki dodatkowych funkcji, które możemy umieścić pod każdym przyciskiem w aplikacji.

Dodawać możemy bardzo wiele:

  1. Podstawowe przyciski dostępne w podstawowych jak i naukowych kalkulatorach.
  2. Dodawanie szybkiego dostępu do stałych liczb takich jak lcizba PI, masa Ziemi, Księżyca itp.
  3. Jednostki miary, ilości i odległości: kątów, obszaru, bajtów, wagi, walut, energii, siły, paliwa, długości, światła, prędkości, temperatury, czasu, momentu obrotowego, głośności, wagi.
  4. Szereg funkcji począwszy od prostych do obliczania podatku, a skończywszy na funkcjach trygonometrycznych.

Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Na początek dodałem przyciski, które po wprowadzeniu dowolnej liczby przeliczą ją na wybraną walutę: euro, funt, dolar.

Jak już wspomniałem zarówno w pionowym jak i poziomym widoku aplikacji możemy dodawać różne przyciski, a co za tym idzie nasz kalkulator ma dwa razy większą przestrzeń do konfigurowania, a jak weźmiemy pod uwagę wielkość ekranu iPada to powstanie nam ogromna maszyna do wykonywania wszelkiego rodzaju obliczeń.

Piękne, prawda?

A jakby tego było mało, wraz z wprowadzeniem systemu iOS 8, twórca udostępnił widget kalkulatora z poziomu centrum powiadomień.

[itunes id=284666222]

2. PCalc dla komputerów z systemem Mac OS X

interfejs aplikacji PCalc na Mac OS X

interfejs aplikacji PCalc na Mac OS X

Funkcjonalność wersji dostępnej na komputery Mac OS X jest podobna do tej z iOS. Również możemy edytować wygląd aplikacji zmieniając motywy oraz korzystać z kilkudziesięciu standardowych układów przycisków. Niestety jeszcze nie ma pełnego wsparcia edycji przycisków jak to jest w przypadku iUrządzeń. Warto tutaj dodać, że sama aplikacja wspiera nowości wprowadzone w systemach iOS 8 i Mac OS X Yosemite czyli Continuity i Handoff, pozwalające na synchronizację obliczeń pomiędzy urządzeniami Apple. Jedną z dodatkowych nowości i zalet wersji na komputery Mac OS X jest możliwość utworzenia dowolnego skrótu klawiszowego dla wybranej przez nas funkcji lub konwersji jednostki. Aplikacja na Mac OS X wspiera również dodanie widgetu w centrum powiadomień, tak jak to było w przypadku wersji na urządzenia mobilne Apple.

 

[appstore id=403504866]

Uwaga konkurs:

Do rozdania mamy 4 kody do aplikacji PCalc (2 na iOS i 2 Mac OS X). Jeden kod dla jednej osoby. Kody otrzymają pierwsze 4.osoby, które prześlą odpowiedzi na trzy poniższe pytania mailem na adres: konkurs@applecenter.pl w temacie wiadomości wpisując PCalc – imię i nazwisko. Prosimy wskazać na jaki system ma być kod, jednak ze względu na dostępną ilość kodów, damy takie jakie mamy.

Pytania konkursowe:

1. Jak nazywa się twórca aplikacji PCalc?

2. Podaj dokładnie jakie są oznaczenia numeryczne obecnych wersji aplikacji na system iOS i Mac OS X?

3. Jaką jeszcze aplikację możemy znaleźć w portfolio twórcy PCalc. Dla podpowiedzi dodam, że jest to aplikacja na system Mac OS X.

Czekamy i powodzenia.

To Top