Aplikacje na iOS i OS X

Spotify lepszym serwisem od AppleMusic?

Spotify górą?

Apple Music ma wielką listę zalet w porównaniu do konkurentów, takich jak np. Spotify. Prawdziwe radio i opłacalne plany subskrypcji dla wielu użytkowników to jedno, ale jest jedna kluczowa sprawa jaką jest jakość muzyki.

Najwyższym bitrate’m, które będzie oferować AppleMusic jest 256 KB/s. I jest to niestety nieco mniej niż 320 KB/s oferowane przez Serwis Spotify. KB/s odnosi się do liczby „bitów” — fragmentów danych, które są przetwarzane w jednej jednostce czasu jaką jest sekunda. Więc kiedy możesz posłuchać piosenki 256 KB/s,

Format i kompresja ma znaczenie.

1,411 KB/s jest uważany za „bezstratną” kompresję. W prostych słowach oznacza to, że plik muzyczny został skompresowany tak aby zaoszczędzić miejsce. Im niższy bitrate tym gorszej jakości utwór. To tylko tak teoretycznie, ponieważ utwory z Apple Music powinny brzmieć równie dobrze dla przeciętnego słuchacza. Inną stroną jest fakt, iż Apple używa formatu AAC do swoich utworów, a ten wydaje się być o wiele lepszym niż format MP3 używany przez Spotify. W niektórych przypadkach kompresowane na  256 kb/s AAC ścieżki brzmią lepiej niż utwór w formacie MP3 i birate’m 320 KB/s.

Słuchanie online obniża jakość.

Tak czy inaczej, większość użytkowników prawdopodobnie nie zauważy ogromnej różnicy, zwłaszcza jeśli słuchają muzyki online przez sieci komórkowe na urządzeniach przenośnych, gdzie szybkość transmisji bitów jest obniżona domyślnie by przyspieszyć ładowanie i odciążyć pobierany transfer. Przekonamy się w praktyce jak będą sprawdzać się obydwa systemy.

[source name=CultofMac url=http://www.cultofmac.com/325827/the-one-advantage-spotify-has-over-apple-music/]

To Top