Informacje i nowości

iOS 9 – Przygotuj się na wielkie zmiany! Part 1

Odkąd iOS 9 pojawił się w Apple Developer Center, użytkuję go na iPadzie i od niedawna na iPhonie i zamiast testować to, co głównie pokazano na WWDC, staram się wyszukać jak najwięcej ciekawostek ukrytych w systemie. Dzisiaj przedstawię je Wam.

Przeprojektowane centrum powiadomień.

W iOS 9 możemy od teraz inaczej zarządzać powiadomieniami i widgetami. Widgety możemy podzielić na dwie kategorie, na te ważniejsze i te mniej ważne. Dlaczego? Jak obrócimy iPada do pozycji poziomej centrum powiadomień dzieli się na dwie części.

IMG_3813

Część z widgetami ważniejszymi jest zakotwiczona, a widgety mniej ważne możemy przesuwać pomiędzy naszymi powiadomieniami. W samych powiadomieniach też nowość. Możemy segregować je tak jak wcześniej, czyli aplikacjami lub dniami.

IMG_3817

Apka iCloud Drive.

W końcu! Możemy zarządzać naszymi plikami tak jak na apkach OneDrive’a czy Dropboxa ale niestety, póki co funkcjonalność apki jest dość uboga. Tak naprawdę tylko podglad pliku, jego przenoszenie, tworzenie folderów. Na tym się kończy.

icloud drive

 

Zmieniaj rolę bocznego przełącznika. Również na iPhonie!

Boczny przełącznik w iPhone’ach to już legenda i najprostszy sposób wyciszenia iPhone’a. Jedno przesunięcie zakończone wibrnięciem iPhone’a i już. Jeżeli jednak pomyślimy, że bardziej chcemy blokować obracanie się ekranu niż przyciszać telefon to również tak możemy zrobić. W ustawieniach ogólnych możemy ustawić czy boczny przełącznik ma wyciszać czy blokować obrót. Jak wybierzemy to drugie działanie będzie można uaktywniać poprzez Control Center np. wybierzemy aby przełącznik blokował orientację, to wyciszanie pojawi się w Control Center.

przełącznik

Nowy wygląd i funkcjonalność Siri

[half]IMG_0159 [/half][half_last]IMG_0166[/half_last]

 

Siri dostało kompletnie nowy wygląd. Teraz wygląda ona podobnie jak na Apple Watch. Nawet animacje są te same. Kiedy Siri nas słucha, amplituda głośności się powiększa (wow, logiczne), po zakończeniu słuchania nie tworzy się półkole goniące samego siebie tylko jest taki „wężyk” podążający od lewej do prawej krawędzi ekranu i na odwrót. Tak samo jak na Apple Watch. Kiedy zostanie nam wyświetlony wynik, „wężyk” zamienia się w mikrofon, który to „rzuca” kolorową, animowaną poświatę na ekran. Widać to pomiędzy tymi iPhone’ami powyżej. Dodatkowo, możemy zadawać nowe polecenia. Kiedy czytamy stronę, i chcemy ją przeczytać wchodząc do pracy poprostu otwieramy tą stronę, włączamy siri i mówimy: „Remind me about this when I get work” – „Przypomnij mi o tym kiedy będę w pracy„. Siri zachowa przypomnienie, a nawet przypomnienie podlinkuje pod otwartą stronę! Dodatkowo możemy zapytać się Siri: „Show me photos taken in Warsaw” – „Pokaż mi zdjęcia zrobione w Warszawie„, iPhone otworzy galerię, w której będą tylko zdjęcia z Warszawy. Możemy również za pomocą Siri odszukać zdjęcia poprzez datę ich wykonania: „Show me photos taken 26th May” – „Pokaż mi zdjęcia zrobione 26 maja” – tu iPhone otworzy właśnie te zdjęcia. Dodatkowo iPhone w trakcie zaczynania i kończenia sluchania iPhone wibruje.

To tyle z pierwszej części nowinek z iOS 9. Oczywiście to nie koniec! Włącznie mam przygotowanych ponad 50 ciekawych nowości! Do zobaczenia w part 2.

To Top