Aplikacje na iOS i OS X

Music Memos – czyli zapisuj swoje wyczyny muzyczne!

Każdy, a przynajmniej większość z was kojarzy GarageBand. Ten program do Apple w którym możemy tworzyć muzykę, który ostatnio dostał porządną aktualizację że stał się wręcz kombajnem do tworzenia muzyki na urządzeniach z iOS. Wraz z tą aktualizacją do App Store zawitała kolejna apka od Apple – Music Memos. Zapraszam do mojej opinii!

Aplikacja ta ma bardzo prosty interfejs po uruchomieniu. Widzimy tylko 3 przyciski u góry i na środku przycisk do rozpoczęcia nagrywania. Gdybym miał podzielić artykuł na tematu design, funkcjonalność, to właśnie kategorię design bym zakończył. Naprawdę. Apka jest funkcjonalna a przy tym – niezwykle minimalistyczna.

[half]IMG_5296[/half][half_last]IMG_5304[/half_last]

Wracając do tematu opiszę teraz co konkretnie możemy zrobić wcześniej wspomnianymi trzema przyciskami u samej góry.Pierwszy z nich to przycisk AUTO, pozwala on iUrządzeniu dać kontrolę nad rozpoczynaniem nagrywania, mianowicie urządzenie będzie cały czas nasłuchiwać i rozpocznie nagrywanie gdy usłyszy instrument lub śpiew. Następna daje możliwość przejrzenia już nagranych pomysłów, a ostatnia to stroik dzięki któremu sprawdzimy czy śpiewamy czysto lub czy nasz instrument jest nastrojony, choć niestety odnośnie stroika nie mamy żadnych elementów modyfikacji strojenia jak np. zmiany częstotliwości tonu A, co posiadają nawet najtańsze stroiki.

Apka ma masę bajerów i opcji które możemy wykorzystać po nagraniu utworu. Możemy przykładowo dodać perkusję i gitarę basową która będzie grać dźwięk akordowy. Dodatkowo, aplikacja po nagraniu sama ustala jaki akord do zagranego fragmentu będzie pasować i dodaje akord, którego prymę gra przed chwilą wspomniana gitara basowa. Poza tym, możemy majsterkować przy utworze ile chcemy. Możemy przyciąć dane fragmenty, zmienić tempo (jeżeli apka oszacowała nieprawidłowe), zmienić akordy, metrum i masę innych rzeczy.

[third]IMG_5297[/third][third]IMG_5298[/third][third_last]IMG_5300[/third_last]

Aby przetestować aplikację w jej prawdziwym „przeznaczeniu” spotkałem się z kolegami, którzy grają na instrumentach. Przetestowaliśmy apkę w działaniu z trąbką, saksofonem i gitarą basową. Nagraliśmy parę utworów i stwierdziliśmy jasno. Funkcja automatycznego rozpoczynania nagrywania działa znakomicie. Nie ma miejsca na żaden przycięty początek nagrania, nagrywanie idelanie zaczyna się przy rozpoczęciu dźwięku. Nieco gorzej przedstawia się sytuacja z automatyczną perkusją. Aplikacja nadaje jedno tempo przez całe nagranie – takie, jakie usłyszy na początku i niestety gdy postanowimy w trakcie nagrania zmienić tempo to cały automat się po prostu rozleci. Trzeba zachować te same tempo do końca nagrania. Z kolei dobieranie akordu działa rewelacyjnie, na całe szczęście automatyczna gitara basowa nie trzyma się tempa rozpoznanego przez apkę tylko tego wygrywanego przez gracza, przez co przy zmianie akordu gitara gra, niezależnie jaki moment taktu wskazuje apka.

Podsumowując,

Music Memos to genialna apka dla tych którzy tworzą muzykę, edukują się muzycznie lub po prostu dla tych, którzy chcą udostępniać swoje małe dzieła. Apka automatycznie pozwala nagranie opublikować np. w SoundCloud lub w Apple Music Connect (pod warunkiem że mamy konto artysty)! Polecam pobrać tę apkę. Świetnie wykonana i funkcjonalna!

[appstore id=1036437162]

To Top