Informacje i nowości

CarPlay w Volvo XC90 – Test i wideorecenzja

Poniższy artykuł wraz z zawartą w nim wideorecenzją systemu CarPlay (do którego przeczytania serdecznie zapraszam) powstał dzięki uprzejmości Autoryzowanego Dealera Volvo – Danuta i Ryszard Czach Sp. z o.o. – www.czach.dealervolvo.pl.

Apple CarPlay to system, który pozwala wyświetlić specjalnie dostosowany interfejs smartfona na większym ekranie znajdującym się w samochodzie, a tym samym korzystać z niektórych funkcji iPhone’a bezpośrednio na nim nie odrywając wzroku od drogi i nie rozpraszając uwagi.

Aby móc korzystać ze wspomnianego systemu trzeba spełnić kilka warunków:

  1. iPhone 5 bądź nowszy,
  2. iOS 7.1. bądź nowszy,
  3. samochód z funkcją CarPlay. Pamiętajmy, że aby użyć tej funkcji np. w najnowszym Mercedesie klasy S, trzeba zamówić specjalny kod, dzięki któremu połączymy naszego iPhone’a z samochodem. Póki co, z takim ograniczeniem spotkałem się tylko w Mercedesie. U konkurencji wystarczy podpiąć telefon do wejścia USB i voilà!

Jeżeli nie mamy włączonej asystentki głosowej (Siri) to wspomniana usługa nie zadziała. Tak więc włączamy Siri i podpinamy telefon do gniazda USB. Podczas pierwszego podłączenia po krótkiej chwili na ekranie pojawi się komunikat, czy zaufać wspomnianemu pojazdowi. Po kliknięciu akceptuj interfejs CarPlay pojawi się na ekranie samochodowym.

Osobiście denerwują mnie ograniczenia wprowadzania danych tylko drogą głosową (poza Mapami, tam można używać klawiatury ekranowej), podczas naszych testów, często zdarzało się, że asystentka w ogóle nie „zatrybiła”, nie wspominając już o tym, że wciąż nie obsługuje języka polskiego, co jest sporym utrudnieniem, zwłaszcza dyktując polskie nazwiska czy nazwy miast. Dodatkowo, podczas zapytania o pogodę na ekranie CarPlay nie wyświetliła się pogoda w ładnej oprawie graficznej (tej znanej z systemu iOS). Mogliśmy tylko podziwiać szare tło i głos Siri, która odpowiedziała na zadane przeze mnie pytanie. Wypada dodać, że to co robimy przez CarPlay automatycznie dzieje się w iPhone’ie, tzn. jeżeli uruchomimy Spotify, to ta aplikacja także uruchomi się w telefonie i na odwrót, jeżeli w telefonie włączymy muzykę, to włączy się ona także w samochodzie. Większość procesów odbywa się w telefonie, jeżeli uruchomimy aplikację Mapy, to namierzanie odbywa się z poziomu iPhone’a. Jednakże są wyjątki, np. CarPlay posiada dostęp do samochodowych mikrofonów dla rozmowy czy dyktowania głosowego.

Z systemowych aplikacji są dostępne tylko: Telefon, Muzyka, Mapy, Wiadomości, Odtwarzane, Podcasty i Książki audio.

Z dodatkowych aplikacji jakie posiadam na telefonie, tylko Spotify i TuneIn Radio posiadają wersję przystosowaną do CarPlay, to znaczy, że tylko te dwie dodatkowe aplikacje działają i są dostępne w trybie CarPlay.

O tym co mi się nie podoba w Apple CarPlay, jak wygląda i jak mogłoby wyglądać opowiadam w poniższej wideorecenzji. Ze względu na to, że film tworzony był w niesprzyjających warunkach: „na spontana” i bardzo szybko (byliśmy bardzo ograniczeni czasowo), dodając do tego, że to mój pierwszy występ przed kamerą (więc miałem konkretną tremę), to wszystko wpłynęło na jakość tej widorecenzji. Dlatego nie irytujcie się moimi zacięciami. Jedyne co mogę Wam teraz obiecać, to, że każda kolejna recenzja będzie znacznie lepsza. To tyle ode mnie. Zapraszam do oglądania!

Więcej ciekawych recenzji, informacji i testów znajdziecie na naszym kanale na YouTube – AppleCenter.pl.

Jeżeli jesteście zainteresowani usługą CarPlay, to zapraszam na stronę Apple – CarPlay. Tam też znajdziecie listę marek wspierających CarPlay.

To Top