Informacje i nowości

Przeglądarki mogą wkrótce przyspieszyć! Nadchodzi rewolucja?

WebAssembly, które poprawia wydajność teraz trafi także do przeglądarek. Projekt ten jest już na ukończeniu i bardzo prawdopodobne jest, że jeszcze w tym roku ujrzy światło dzienne.

Pierwsze szczegółowe informacje na temat wspomnianego projektu zostały zapowiedziane już w czerwcu ubiegłego roku. Jednak data jego ukończenia była dotąd nieznana. Twórcy Firefoxa ujawnili, że projekt ze swoją finalną wersją może ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku.

Jak powiedział Wagner „istnieją eksperymentalne implementacje WebAssembly dla Firefoksa, EDGE, Safari i Chrome. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się wystarczających postępów, aby zaprezentować duże wersje demonstracyjne dużych realistycznych aplikacji, które zostaną uruchomione na przedpremierowych kanałach wielu przeglądarek”.

W między czasie, oczekując przeglądarki z natywnym wsparciem, programiści stworzyli narzędzia dla kodu asm.js, dzięki czemu możliwe jest użycie WebAssembly nawet w przeglądarkach, które go nie obsługują. Developerzy odpowiadający za projekt wyobrażają sobie przenoszenie dużych aplikacji do sieci w ramach tego przedsięwzięcia, co jest bardzo obiecującą i realną wizją.

WebAssembly pozwoli na uruchomienie kodu bajtowego w wydajny sposób i szybką jego kompilację. Świadczy także standardowe typy danych i może być rozszerzany. Dostępny będzie w dwóch postaciach – binarnej dla kompilatora oraz tekstowej dla programisty i debuggera. Przeglądarka zanim uruchomi czystą postać WebAssembly, kod bajtowy będzie uruchamiany po wcześniejszym przekształceniu go do zgodnej formy z asm.js. Powyższe zabiegi przyniosą zauważalną różnicę w szybkości działania przeglądarek internetowych.

Dalsze postępy nad nową technologią możecie śledzić pod tym linkiem: GitHub, a dodatkowe informacji znajdziecie na blogu Erica Elliotta.

[source name=InfoWorld url=http://www.infoworld.com/article/3040037/javascript/webassembly-may-go-live-in-browsers-this-year.html]

Komentarze
To Top