Informacje i nowości

Historia Dillana – Nowe filmy na kanale Apple

2 kwietnia obchodzony  jest Dzień Książki dla Dzieci oraz Dzień Świadomości Autyzmu. Apple w swoich najnowszych dwóch filmach zwraca uwagę na drugie z wyżej wymienionych świąt.

Dwa filmy opowiadają historię Dillana – chłopca chorego na autyzm, który dzięki iPadowi może zacząć komunikować się z innymi. Używa do tego aplikacji w której lektor (notabene głos lektora bardzo podobny do tego który miał Macintosh zaprezentowany przez Jobsa w 1984 roku) czyta to co Dillan zapisze w iPadzie. Oto pierwszy z nich:

Mnie szczególnie dosłownie złapało za serce to co zostało wypowiedziane 1:54. Chłopiec poprzez iPada opisuje siebie w taki sposób:

Nazywam się Dillan i choruję na autyzm. Chorowanie na autyzm jest jak bycie w piekle. Dodatkowo jest się skazanym na samotne życie. Zanim mogłem pisać, nie miałem żadnego wyboru poza tworzeniem więzi z moimi zwierzętami. Bez głosu ludzie widzą tylko mój autyzm. Nie widzą realnego mnie. Ludzie potrzebują głosu nie tylko po to by być słyszanym, lecz również po to by być zrozumiałym i znanym.

Drugim cytatem jest historia terapeutki Dillana:

Był jeden taki dzień, w którym byliśmy na lekcji historii. Dillan miał wtedy ciężki okres w życiu. Skłonił głowę w dół i rozpłakał się. Pamiętam, że siedząc tam obok niego, byłam kompletnie bezradna. Na przerwie usiedliśmy na zewnątrz i powiedziałam mu: Przepraszam. Nie jestem pewna czy jestem odpowiednią osobą by ci pomóc. Wtedy zadzwonił dzwonek i poszedł do następnej klasy. Otworzyłam mu iPada i zadałam pytanie. A on wpisał słowa:

Doceniam wszystko to, co mi dajesz. Zawsze.

Szczerze mówiąc są to jedne z tych cytatów które niezmiernie dużo dają do myślenia.

Przejdźmy teraz do drugiego filmu:

Dillan w nim opowiada o sobie posługując się iPadem. Przedstawia on siebie pięknymi zdaniami:

Nazywam się Dillan i choruje na autyzm. Wszystkiego co pragnę w życiu to możliwość rozmowy z ludźmi. Lecz niestety oni mnie nie rozumieją. Ponieważ nie mam możliwości komunikowania się z nimi. Mogę doświadczać świata w bardzo unikalny sposób. Widzę wiatr, słyszę kwiaty. Czuję niesamowite emocje od tego, co kocham. Tak wielu ludzi nie potrafi zrozumieć że mam umysł. Wszyscy widzą mnie jako osobę, która nie ma nad sobą kontroli. Ale teraz mnie słyszysz.

Kolejny cytat który daje do myślenia. Teraz wysuwa mi się jedna puenta do tych filmów. Uświadamiam sobie jak bardzo dużo mam poprzez możliwość kontaktu z ludźmi. Wystarczy zobaczyć te filmy by zrozumieć jak bardzo wiele to znaczy. Przedstawiony w filmie Dillan ma bardzo utrudnione zadanie w postaci autyzmu, lecz poprzez iPada może to zmieniać. Nie ukrywajmy, jest to duża reklama dla Apple lecz z bardzo wyjątkowym i nietypowym przesłaniem. Tutaj wprost nie jest reklamowane urządzenie. Tutaj stanowi tylko jakby dopełnienie całości. Głównym motywem filmów jest uświadomienie odbiorcom choroby.

Artykuł ten zakończę pytaniem: Czy ty. Tak, ty. Doceniasz to, co masz? To z czego czerpiesz satysfakcję lub to co jest stałym elementem Twojego życia?

Komentarze
To Top