Aplikacje na iOS i OS X

[Konkurs] Recenzja minimalistycznej aplikacji motywującej Tadam

W niniejszej recenzji zaprezentuję Tobie rewelacyjną aplikację pomagającą utrzymać skupienie oraz zmotywować do pracy, w międzyczasie nie zapominając o zasłużonych odpoczynkach.

Jak podkreśla twórca aplikacji (Radek Pietruszewski), projekt został zainspirowany metodą zarządzania czasem zwaną Pomodoro i wyszedł z tego niezły majstersztyk. Tadam pomaga skupić się w pracy przypominając o regularnych przerwach.

Przepis na wspomniany hit wygląda następująco:

 1. Pracuj przez 25 minut.
 2. Zrób sobie przerwę 5-cio minutową.
 3. Powtórz.
 4. Co cztery cykle weź dłuższą przerwę.

Cechy programu:

 • Prosty – kilka przycisków i kilka opcji. Tylko to, co jest potrzebne do zwiększenia twojej wydajności i nic ponadto.
 • Na wyciągnięcie ręki – Tadam jest łatwo dostępny, gdyż znajduje się w pasku menu. Wystarczy jedno kliknięcie aby go przywołać.
 • Ciągle widoczny – dzięki zapełniającemu się wraz z upływem czasu okrągowi, od razu widać ile czasu pozostało do przerwy.
 • Przypomnienia – gdy czas przeznaczony na pracę prawie upłyną, program delikatnie przypomni aby się pospieszyć, zakończyć pracę dla cyklu i przygotować się do przerwy. A jeśli potrzebujesz więcej czasu wystarczy kliknąć w powiadomienie.
 • Oderwij się! – Po upływie wyznaczonego czasu na ekranie pojawi się duże okno przypominające o przerwie. Nie można tego zignorować, albo zrobisz sobie przerwę albo pracujesz dalej. Rozmiar okna obejmuje większość ekranu, a jeśli chcesz je pomniejszyć, to po 30 sekundach wróci do pierwotnego rozmiaru. Jest zaprojektowane tak, aby być na tyle uciążliwe by niejako zmusić osobę do krótkiej przerwy. Bowiem regularne przerwy pomagają utrzymać mózg w dobrej kondycji, a Tadam w tym pomaga.
 • Posiada wiele udogodnień:
  • można ustawić skrót do wywoływania / ukrywania programu (np. ^⌘T),
  • sterowanie za pomocą kursora lub klawiatury (obsługa skrótów takich, jak: ⌘B – Przerwa / Powrót do pracy, ⌘P – Pauza / Wznów, ⌘E – Zmień czas, ⌘. – Stop),
  • można modyfikować ustawiony czas w każdym momencie,
  • można zmniejszyć okno przerwy jeśli chcesz w tym czasie spędzić czas na komputerze.

Tadam to z pewnością świetna aplikacja. Jest wykonana pięknie i minimalistycznie – robi to, co ma robić i jest w tym świetna. Widać, że twórca zadbał o każdy detal. Nawet dźwięk dzwonka jest przyjemny dla ucha (nie na darmo powtarzam, że minimalistyczne i dopracowane aplikacje są najlepsze). Program pomaga skupić się na wykonywanej pracy przypominając o regularnych przerwach. Dzięki zapełniającemu się okrągowi znajdującemu się w pasku menu, szybkim spojrzeniem można zobaczyć jak bardzo okrąg się zapełnił. To wystarczy aby jeszcze bardziej zmotywować się do pracy. Dla mnie jest to wyścig z czasem, w którym staram się być pierwszy na mecie – genialne! Szkoda tylko, że zabrakło stopera. Chciałbym widzieć ile czasu poświęcam na konkretne czynności, dzięki czemu mógłbym je łatwiej optymalizować (taki stoper mógłby znajdować się obok minutnika). Chciałbym także by wspomniana aplikacja dostępna była dla systemu iOS. Na koniec powyższej recenzji warto wspomnieć, że program zapamiętuje czas jaki się wpisało w oknie z czasem na przerwę oraz minutnika. Istotnym faktem jest, że Mac nie usypia się podczas odliczania minut.

Program kosztuje €4,99 i możesz pobrać go z Mac App Store.

Więcej informacji znajdziesz na stronie tadamapp.com.

Konkurs!

Dzięki uprzejmości twórcy programu, do rozdania są trzy kody. Zasada jest prosta. Wystarczy na adres e-mail: konkurs@applecenter.pl przesłać wiadomość w której napiszesz dlaczego to właśnie Ty powinieneś dostać kod do programu. Na Wasze zgłoszenia czekam do końca niedzieli. Trzy wytypowane osoby otrzymają serial w wiadomości zwrotnej.

Komentarze
To Top