Gry na iOS i OS X

Reiner Knizia’s City of Secrets Skyline

Pomimo, że mamy wakacje, dobrze od czasu do czasu nieco rozruszać nasze szare komórki. Jak najbardziej można do tego użyć iPada wyposażonego w jakąś ciekawą grę logiczną – a tych w AppStore nie brakuje. Jedną z pozycji, które mogę polecić, jest gra Reiner Knizia’s City of Secrets Skyline. Jest to już kolejna gra polskiego studia Aidem Media, którą opisujemy w naszym serwisie, ale właśnie to jest jednym z naszych celów – przedstawianie Wam i promowanie polskich produkcji dostępnych w sklepie AppStore.

Jak już sama nazwa wskazuje gra nawiązuje w pewien sposób do gry City of Secrets jednak nie dotyczy to rozgrywki – bo ta polega na czymś zupełnie innym. Gra natomiast zapowiada i promuje nadchodzące City of Secrets 2 – m.in. jeśli przejdziemy całą grę, to zdobędziemy seKretny kod, który będziemy mogli użyć w drugiej odsłonie Miasta SeKretów. Co się stanie po jego wpisaniu? Nie wiadomo – opis mówi, że coś niezwykłego 🙂

Przejdźmy jednak do samej rozgrywki. Kiedy pierwszy raz włączyłem grę, zasady wydały mi się trochę zawiłe, ale wynikało to z niedokładnego zapoznania się z instrukcjami, które pojawiają się przy pierwszym uruchomieniu gry (który facet czyta instrukcje..? 😉 ). Po tym kiedy uruchomiła się pierwsza plansza zdecydowałem, że do instrukcji trzeba jednak powrócić. A potem poszło już całkiem łatwo i przyjemnie, przynajmniej przez kilka najbliższych plansz 🙂 Cała gra została podzielona na cztery poziomy trudności, ustawione oczywiście od najłatwiejszego do najtrudniejszego, z których każdy składa się z 14-u plansz. Pierwsze dwa poziomy nie sprawiły mi większych problemów, za to schody zaczęły się na trzecim, którego pisząc ten artykuł jeszcze nie ukończyłem.

W grze otrzymujemy prostokątną planszę, której rozmiary zwiększają się wraz ze wzrostem poziomu, na której musimy ustawiać budynki, zgodnie z pewnymi zasadami. W grze występują 4 rodzaje budynków (od 1-piętrowego do 4-piętrowego) i park odpowiadający poziomowi zero. Na naszej planszy, w jednym rzędzie, może stać tylko jeden budynek o danej wysokości. Jest to podobnie jak np. w sudoku, gdzie w żadnym rzędzie (zarówno w pionie, jak i poziomie) nie mogą powtarzać się te same liczby. Na tym się jednak nie kończy. Na każdej planszy, przy wybranych polach znajdują się liczby, które określają ile budynków musi być widocznych, patrząc z perspektywy tego miejsca w linii prostej. Oczywiście wyższe budynki zasłaniają mniejsze.

Kiedy na planszy ustawimy wszystkie dostępne budynki system sprawdza, czy wszystkie warunki zostały spełnione. Jeśli tak, plansza zostaje zaliczona. W instrukcji otrzymujemy informację, że każdy poziom ma tylko jedno poprawne rozwiązanie i aby je znaleźć, czasem będziemy musieli się nieźle nakombinować.

Jeśli chodzi o grafikę, to są w niej motywy nawiązujące do Miasta SeKretów. Poza tym grafika jest przyjemna dla oka. Wszystko jest dosyć proste i nie odwraca uwagi od sensu gry. W zasadzie nie wiem, czego można by wymagać więcej w przypadku gry tego typu 🙂

Oprawa dźwiękową jest trochę monotonna – właściwie poza dźwiękami towarzyszącymi ustawianiu budynków, jest jeden, przewijający się motyw muzyczny. Określmy więc, że pod tym względem gra jest poprawna.

Grywalność  – myślę, że to najważniejszy aspekt w tym przypadku i oceniam go bardzo wysoko.

Na koniec muszę jeszcze wspomnieć o podpowiedziach jakie dostępne są w grze. Jeśli na którejś planszy napotkamy na poważne problemy, możemy skorzystać z pomocy dzięki której dowiemy się, jaki budynek powinien stanąć w wybranym przez nas polu. Podpowiedzi radzę nie nadużywać, bo mamy ich tylko 5. Więcej możemy dokupić przez in-app-purchase.

[youtube id=”wlVIzHg9e2U” width=”600″ height=”350″]

Gra dostępna jest w polskiej wersji językowej zarówno na iPhone’a i iPoda touch, jak i iPada. Niestety aplikacja nie jest uniwersalna. W grę możecie także zagrać na komputerze Mac.

Serdecznie polecamy grę wszystkim fanom sudoku, wszelkich puzzli i innych łamigłówek. Myślę, że nie będziecie zawiedzeni.

Jeśli chcecie przetestować grę przed zakupem możecie skorzystać z przygotowanej darmowej wersji lite lub wziąć udział w naszym konkursie i od razu wygrać pełną wersję 🙂

[appstore id=510613264][appstore id=497952383][appstore id=489160752][appstore id=500648775]

Komentarze
To Top