Informacje i nowości

Nadchodzi nowa era w edukacji!

iPad w edukacji

iPad w edukacji

Czy aby na pewno?

Z pewnością niektórzy z Was chcieliby zmienić swoje przepakowane plecaki, chaotyczne notatki i ciężkie książki na jednego małego iPada. Niestety są tego plusy, jak i minusy. Bardzo wiele osób twierdzi, że to nie najlepszy pomysł. Argumentują to tym, że przecież iPada trzeba ładować, nie jest on tak wygodny w pisaniu jak zeszyt, czy też uważają, że jest to niepotrzebny, drogi gadżet. Jak dla mnie to wszystko, to tylko wielki mit, który się bardzo dobrze rozpowszechnia.

Ładowanie iPada i inne mity

Większość z nas co noc podpina swojego smartphone’a do ładowarki. Czy podpięcie również iPada to aż tak duży wysiłek? A może to kolejny litr paliwa do agregatora? Tak naprawdę owe urządzenie ma bardzo dobrą baterię i naprawdę potrafi wytrzymać 2 dni pisania notatek.

Tak, to prawda – iPad do ręcznego notowania się nie nadaje! Nawet dzięki specjalnym rysikom to nadal jedna wielka pomyłka i zdecydowanie tutaj przewagę biorą tradycyjne metody, np. pismo obrazkowe. Żyjemy w XXI wieku! Trochę techniki nam nie zaszkodzi. Każdy z nas pisze dokumenty na komputerze, czy pisze SMSy i założę się, że większość zna układ klawiatury na pamięć. Tworzenie notatek na iPadzie naprawdę potrafi być wygodne i szybkie, ale dopiero po odpowiednim czasie. Mi to zajęło 3 miesiące, zanim doszedłem do takiej wprawy, że w ogóle nie patrzę na klawiaturę, a moje palce, niczym małe robociki, klikają odpowiednie symbole na ekranie.

Czy iPad jest drogi? Nie! Dla przeciętnej osoby to tylko kwestia odmówienia sobie pewnych udogodnień. Niektórzy twierdzą, że po prostu dla nich wydanie 2 tys. złotych na zeszyt to przesada. I wiecie co? Mają racje. Problem nie leży w cenie, tylko w przekonaniach. To wszystko wynika z naszych potrzeb. Nie wierzysz? Prawdopodobnie masz lub będziesz miał własny samochód. Ile wydałeś? Na pewno ponad 2 tys złotych. Przecież to za drogo, nie stać Cię!  Sami widzicie. Problem leży gdzie indziej, nie w pieniądzach.

Od czego zacząć?

Na początku musisz sie zastanowić nad samym sobą. Pisanie notatek na iPadzie polecam ludziom, którzy nie potrafią zachować ładu w swoich notatkach lub ich pismo nie przypomina żadnego znanego ciągu znaków. Tak bynajmniej jest ze mną. Dlatego postawnowiłem zmodernizować swoją edukację.  Kolejnym ważnym krokiem jest wybór iPada. W zależności do czego chcesz go używać dobierz wielkość i model. Ja proponuję iPada 2. Jest on całkowicie wystarczający, a jego wielkość pozwala na komfortowe korzystanie z klawiatury w pozycji landscape. Jeśli jesteś gotowy przeznaczyć na zakup nieco więcej, oczywiście lepiej wybrać nowszy model.

iPad w edukacji

Aplikacje

Bardzo dobrą i tanią aplikacją jest CaptureNotes 2. Co prawda nie są w niej dopracowane wszystkie szczegóły, ale możliwość katalogowania i układania swoich notatek w zeszyty jest wręcz genialna. Narzędzie w sam raz do pisania długich tekstów. Do tego backup na Dropboxa i już nic nam nie zginie.

 Do zapisywania działań matematycznych, chemicznych czy fizycznych polecam darmową aplikacje SmartNote Free (dostępna jest także płatna wersja, bez reklam). Program oferuje nam dużą liczbę przydatnych widżetów takich jak wykresy, kalkulator, kątomierz itp. Do tego mamy możliwość ręcznego pisma jak i cyfrowego.

No tak, ale czasami chcemy szybko coś zanotować, co teraz? Do tego użyjemy Evernote. Idealnie nada sie do szybkiego formatowania tekstu, zapisu notatek głosowych czy skanowania dokumentów (tylko z iGadżetami lub smartphonami z dobrym aparatem). Do tego mamy możliwość synchronizacji notatek z urządzeniami opartymi na Androidzie, jak i zwykłym PC, czy Makiem.

Do liczenia polecam rozbudowany kalkulator (darmowy) Calculator#. Dzięki niemu możemy obliczyć naprawdę skomplikowane działania włączając w to niewiadome, sinusy, tangesy, pierwiastki, potęgi, itd.

Przyda się również mniej skomplikowany kalkulator, np. Calculator for iPad. Idealny do szybkich i prostych obliczeń.

Jeżeli bardzo często skanujecie notatki lub dokumenty idealnym rozwiązaniem jest Private Photo, dzięki któremu możemy łatwo katalogować nasze obrazy.

W niektórych sytuacjach przyda się nam również Google Translate, który jest znany chyba nam wszystkim.

Jako czytnika plików PDF używam GoodReader. Jest wręcz genialny i wart każdej ceny. Pozwala nam w łatwy sposób ingerować w nasze pliki dzięki czemu możemy np. zaznaczyć ważne fragmenty tekstu.

Nie zapomnijcie też o iStudiez Pro dzięki któremu ułożymy swój grafik zajęć, dodamy wykładowców oraz podliczymy nasze średnie.

W zasadzie dzięki tym aplikacją możemy zacząć się „bawić” 🙂 Linki do wszystkich w/w programów znajdziecie na samym dole artykułu.

Oczywiście nierozłącznym towarzyszem iPadów jest internet. Na większości uczelniach i szkołach mamy dostęp do hotspotów, ale zawsze bezpieczniej jest mieć wersje iPada z 3G.

Praca, praca i jeszcze raz… SUKCES!

Na początku będzie nam ciężko przyzwyczaić się do nowego sposobu prowadzenia notatek. Jeżeli po miesiącu nie nauczysz się klawiatury ekranowej polecam zakup zewnętrznej na Bluetooth. Ćwiczenia czynią mistrza. Nie zwlekaj i zmodernizuj swoją edukację! Ja już postawiłem krok w stronę technologii, teraz Twoja kolej. Jesteś tuż po Korei Południowej i Chinach, które do 2015 roku podjęły się całkowitej cyfryzacji państwa wdrażając właśnie iPady.

Jeśli już wykorzystujecie „jabłuszka” jako narzędzia pomagające Wam w szkole lub na studiach, koniecznie napiszcie w komentarzu z jakich aplikacji korzystacie!

[appstore id=464386684][appstore id=382368297]

[appstore id=362165952][appstore id=281796108]

[appstore id=458535080][appstore id=457004119]

[appstore id=441044210][appstore id=414706506]

[appstore id=363448914][appstore id=310636441]

Komentarze
To Top