Gry na iOS i OS X

Baldur’s Gate: Enhanced Edition na iPada

Baldur’s Gate było jedną z pierwszych gier w jakie grałem na PC. Byłem zachwycony klimatem gry, jej ogromem i możliwościami. Zostałem wprowadzony do wspaniałego świata fantasy. Oprawa graficzna (jak na tamte czasy 😉 ) była świetna. Do tego dochodziła wspaniale przygotowana polska wersja językowa z polskim dubbingiem. Dzięki BG udałem się w wyjątkową, niezapomnianą podróż.

Baldur’s Gate: Enhanced Edition na iPada było przez mnie wyczekiwane od kilku miesięcy. Jak pewnie wiecie, premiera przesuwała się nieco i w końcu, pod koniec ubiegłego tygodnia gra trafiła do AppStore’a.

Dzisiaj miałem wreszcie okazję ją zainstalować i pograć chwilę. Samą grę znam dobrze. Jej fabuła, świat są rewelacyjne. To co najbardziej mnie ciekawiło, to jak sprawdzi się przeniesienie takiej gry na urządzenie mobilne z dotykowym ekranem. I właśnie tym chciałbym się przede wszystkim podzielić w mojej recenzji.

Jeśli ktoś z Was nie grał nigdy w Baldur’s Gate, na początek krótki wstęp o samej grze…

[youtube id=”GYt7Ar4frmg” width=”600″ height=”350″]

Baldur’s Gate – wprowadzenie

Baldur’s Gate to gra RPG. Rozpoczynamy ją od stworzenia własnej postaci – wybieramy płeć, klasę, umiejętności, itd. W trakcie gry nasza postać będzie zdobywać doświadczenie, awansować, my z kolei będziemy znajdować lub kupować coraz lepszy ekwipunek. Naszą przygodę rozpoczynamy w twierdzy Candlekeep. Stawiamy tam pierwsze kroki i zdobywamy podstawowe wyposażenie, które przyda nam się  podróży, w którą zaraz mamy wyruszyć. Pobyt w Candlekeep jest jednocześnie tutorialem, z którego dowiadujemy się podstawowych informacji o sposobie gry. W trakcie dowiadujemy się także, że nasz bohater, wychowywany przez przybranego ojca, dostał od niego nakaz, aby jak najprędzej przygotować się do wyprawy. Nie wiemy zbyt wiele o tym co się wokół nas dzieje. Do tego nietrudno odnieść wrażenie, że każdy kogo spotkamy wie więcej niż my. Dotychczasowy dom – Candlekeep, nie jest już bezpieczne i jak szybko się przekonamy, ktoś czycha na nasze życie. To tyle tytułem wstępu – nie chcę pisać więcej, aby osobom, które zagrają w grę po raz pierwszy nie psuć zabawy 🙂

W grze kierujemy losami jednej, stworzonej przez nas postaci, jednak w trakcie naszych podróży, do naszej drużyny możemy przyłączyć niektórych z napotkanych bohaterów. Jest to wręcz konieczne, bo sami będziemy raczej skazani na szybką porążkę i śmierć z ręki bandyty, potwora lub dziekiego zwierzęcia.

Gra posiada bardzo rozbudowaną fabułę, która zapewnia wiele godzin zabawy. Mało tego, w grze trafimy na wielu bohaterów neutralnych, którzy będą mieli dla nas liczne misje poboczne, które jeśli tylko będziemy chcieli, będziemy mogli wypełnić. Czasem zdarzy się, że od tego w jaki sposób poprowadzimy dialog, będą zależeć nasze dalsze losy i wydarzenia.

Grafika

Kiedy przeczytałem na stronie producenta, że gra ma być dostosowana do nowoczesnych urządzeń i wysokich rozdzielczość, spodziewałem się czegoś więcej, niż to co zobaczyłem po pierwszym uruchomieniu. Grafika jest trochę „pikselowata”. Obraz na iPadzie możemy przybliżać/oddalać za pomocą gestów i w przypadku największego zbliżenia wygląda to już mało ciekawie. Grafika nie jest więc mocną stroną gry, jednak zupełnie nie przeszkadza to w grze i ani trochę nie ujmuje to jej grywalności.

Sterowanie

Kwestia sterowania interesowała mnie najbardziej. Byłem ciekawy, czy będzie wygodne i czy na iPadzie zostaną wprowadzone jakieś szczególne udogodnienia. Ogólnie jest wszystko ok. Sterowanie myszką, może jest trochę wygodniejsze, ale do korzystania z iPada jestem już przyzwyczajony i grało mi się całkiem dobrze. Problem pojawia się przy przewijaniu np. przedmiotów w sklepie – suwak niezawsze regaguje tak, jak należy. Zauważyłem też, że w chwili kiedy oddalimy widok, bardzo ciężko jest wejść do budynków lub porozmawiać z jakąś osobą. Na razie nie przeszkadza mi to bardzo, jednak na dłuższą metę może być już bardziej uciążliwe. Poza tymm, w chwili obecnej, nie natrafiłem na żadne większe problemy.

Dźwięki i język

Wśród dzwięków najbardziej brakuje mi głosów polskich aktorów. Bardzo zapadły mi one w pamięć i za nic nie mogę przyzwyczaić się do angielskiego narratora oraz innych głosów bohaterów. Druga sprawa, to brak języka polskiego także w napisach. Tych, w Baldur’s Gate, jest na prawdę dużo i bez znajomości języka angielskiego na bardzo dobrym poziomie, na pewno dużo straci się z klimatu gry.

Dlatego, jeśli angielski nie jest Waszą najsilniejszą stroną lepiej poczekać. Z tego co się dowiedziałem, wersja polska będzie dostępna. Na razie wersje nie-anglojęzyczne są w fazie beta, jednak wszystkie języki dostępne w wersji na PC zostaną wprowadzone także na iPadzie.

Zmiany

Jeśli chodzi o zmiany, to jak wiadomo, w grze zostały dodany nowe zadania, przedmioty, bohaterowie. Jest też kilka zmian w interfejsie, jednak nie pamiętam gry z PC na tyle dobrze, aby móc je wszystkie wyłapać. Z ważniejszych rzeczy, które można spotkać już na samym początku, to dodatkowe, rozszerzone klasy postaci, a także nowe umiejętności znane z Baldur’s Gate 2.

Baldur's Gate: Enhanced Edition - iOS (iPad) i Mac OS X

Podsumowanie

Gra jest świetna i jestem pewien, że każdy, kto zafascynował się nią kilka lat temu z chęcią ją kupi i powróci jeszcze raz na Wybrzeże Mieczy. Najmłodsze pokolenie graczy, które pewnie nie miało okazji nigdy w grę grać, także powinno jej spróbować, bo jest to gra kultowa i moim zdaniem obowiązkowa dla każdego fana RPG i fantasy.

Na koniec można sobie postawić pytanie, czy lepiej wybrać wersję na iPada, czy może na PC/Mac (na komputery Mac gra pojawi się niebawem)? Ja grę testowałem na iPadzie 2. Wersja na iOS ma parę niedociągnieć i drobnych pomyłek (np. w ustawieniach znajdziemy ustawienia myszy i klawiatury), jednak uważam, że gra się w nią dobrze i każdy kto lubi mobilność, może spokojnie wybrać tę wersję.

Dla mnie jedynym brakiem jest teraz brak polskiej wersji językowej i czekam na nią z niecierpliwością, aby usłyszeć już niemal legendarne słowa „Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”.

[appstore id=515114051]

Komentarze
To Top