Informacje i nowości

Sugar Man – film nakręcony za pomocą iPhone’a zdobywcą Oscara

Sugar Man - film kręcony przy użyciu iPhone'a zdobywcą Oscara

Sugar Man - film kręcony przy użyciu iPhone'a zdobywcą Oscara

W nocy z 24 na 25 lutego 2012 film Sugar Man został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszego filmu dokumentalnego.

Wcześniej film zdobył już dwie nagrody podczas Sundance Film Festival w 2012 r, gdzie miał swoją premierę.

Sugar Man opowiada historię muzyka, Sixto Rodrigueza, któremu wróżono olbrzymią karierę. Jednak w USA, jego krótka działalność odbiła się bez jakiegokolwiek echa. Fenomenem stała się natomiast jego popularność w RPA.

To tyle, jeśli chodzi o krótki wstęp związany z fabułą filmu, bo jednak nie na niej chcę się skupić, a na pewnej ciekawostce związanej z powstaniem filmu.

Początkowo, do nagrywania filmu, wykorzystywane były filmy 8 mm. Jednak w pewnym momencie reżyserowi (Malik Bendjelloul) zabrakło pieniędzy na dalsze, kosztowne używanie tego typu kamery. Ostatecznie reżyser zdecydował się na zakupienie w AppStore aplikacji do nagrywania filmów, symulującej użycie kamery 8 mm. Tym sposobem film został ukończony przy wykorzystaniu iPhone’a 4.

Za pomocą smartphone’a Apple została nagrana między innymi początkowa scena w barze, kiedy producenci odkrywają zdolnego muzyka.

[youtube id=”H16kACYkv_Y” width=”600″ height=”350″]

W internecie pojawiają się dwie informacje co do aplikacji jaka została w tym celu użyta.

Pierwsza z nich nosi nazwę 8mm Vintage Camera i to właśnie ta aplikacja, w wersji na iPada, pojawiła się w najnowszej reklamie Apple noszącej tytuł Hollywood, co może wskazywać, że to właśnie ją wykorzystał reżyser. Druga aplikacja to 8 Super™. Linki do aplikacji znajdziecie poniżej:

[appstore id=406541444][appstore id=441875100]

[appstore id=435739918]

Komentarze
To Top