Informacje i nowości

Projekt iRadio chwilowo wstrzymany

Słuchawki Apple

Dotychczasowe plany firmy Apple, dotyczące uruchomienia platformy iRadio zostały wstrzymane, czego powodem jest problem ze znalezieniem chętnej do współpracy wytwórni muzycznej, poinformował wczoraj Financial Times. W zeszłym miesiącu pojawiły się nawet doniesienia, że Universal ma współpracować z Apple, a rzekoma umowa została zatwierdzona przez obie strony. Z kolei teraz odezwali się przedstawiciele firmy Sony, która za podpisanie kontraktu, chce większej sumy pieniędzy.

Pomimo zgłoszenia się Universalu (UMG), największej na rynku wytwórni muzycznej, Apple wciąż negocjuje warunki umowy z Sony Music Group, a więc drugą pod względem wielkości wytwórnią muzyczną. I to nie koniec niespodzianek, gdyż twórca urządzeń z „nadgryzionym jabłkiem” w chwili obecnej jest blisko porozumienia się z Warner Music Group, a więc kolejną, konkurencyjną pod tym względem firmą.

Apple, do swojego nowego projektu zamierza wykorzystać iTunes Store, a dokładniej mówiąc, chce poznać preferencje muzyczne setek milionów użytkowników tego sklepu, umożliwiając słuchaczom iRadio kupowanie ich ulubionych utworów.

Istnieją trzy metody generowania przychodów, jakie oferuje wytwórniom firma Apple: tj. określony procent zysku z puszczanego w iRadio utworu, przychód z reklam, a także zagwarantowana w kontrakcie (określona) suma pieniędzy.

Wytwórnie muzyczne traktują Apple z dystansem z jednego ważnego powodu. Otóż iTunes Store postawił na głowie praktycznie cały przemysł muzyczny, a co za tym idzie, kierownictwo wytwórni spisane jest na ciągłe straty. Lecz nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Dzięki pojawieniu się na rynku takich serwisów jak Spotify czy Rdio, Apple może wreszcie wcielić w życie swój (nietuzinkowy) pomysł.

Plotki głoszą, że jeśli będzie to tylko możliwe, to Apple chce uruchomić swój serwis jeszcze tego lata.

To Top