Gry na iOS i OS X

Recenzja Anomaly 2 – najnowszej produkcji 11 bit studios

Anomaly 2 - Mac OS X

Rzadko pojawiają się nowe gatunki gier i jest to zjawisko niemalże niespotykane w dzisiejszych czasach. Dlatego też, kiedy w 2011 roku polskie studio 11 bit studios wydało swoje innowacyjne Anomaly Warzone od razu zdobyło rzeszę fanów, zwłaszcza wśród użytkowników sprzętu z „nadgryzionym jabłuszkiem”. Gra otrzymała nawet Apple Design Award.

Po dwóch latach od premiery pierwszej części gry przyszedł czas na pełnoprawny i duży sequel. Istotną nowością jest tryb mutliplayer, oraz jeszcze bardziej efektowna kampania dla pojedynczego gracza.

Anomaly 2 również reprezentuje gatunek tower offense, który wypromowała pierwsza odsłona serii. Rozgrywka oparta jest na odwróconym modelu tower deffense – zamiast bronić swojej bazy budując różne wieże i fortyfikacje jesteśmy stroną atakującą, starającą się przedostać przez mapę do swojego celu.

Akcja gry rozgrywa się po 10 latach od wydarzeń z pierwszej części. Zmechanizowani obcy wrócili i znów przejęli kontrolę nad światem, a my jesteśmy jednymi z nielicznych którzy przetrwali i musimy uratować świat przed zagładą.

Rozgrywka

W Anomaly 2 wcielamy się w dowódcę oddziału, przyodzianego w super zaawansowany kombinezon oferujący 4 moce: leczenie jednostek, ściągający uwagę wieżyczek wabik, wyłączające jednostki przeciwników EMP oraz skupienie ataku na wybranym celu.

Sterujemy tylko i wyłącznie dowódcą, którym zbieramy moce i aktywujemy je w wybranych przez nas miejscach. Nasze jednostki poruszają się automatycznie, po wyznaczonej przez nas trasie, którą w każdej chwili możemy zmienić przechodząc do trybu taktycznego.

Kluczem do sukcesu jest umiejętne zaplanowanie trasy, tak aby na swojej drodze mieć jak najmniej wieżyczek przeciwnika oraz jak najwięcej złóż caurusarum – będącego jedynym surowcem w grze. Oczywiście sytuacja na mapie często się zmienia – wtedy musimy szybko podjąć odpowiednią decyzję i zmienić naszą trasę.

Za kryształy caurusarum możemy wykupywać dodatkowe jednostki w grze, ulepszać je oraz w trybie multiplayer – wykupywać ulepszenia technologiczne. W zależności od postępu w fabule lub poziomu technologicznego w rozgrywce dla wielu graczy, możemy kupić różne rodzaje jednostek. Łącznie, Anomaly 2 oferuje 6 różnych pojazdów, a każdy z nich posiada dwie formy, pomiędzy którymi możemy się dowolnie przełączać. W zależności od formy, każda jednostka ma inne statystyki oraz umiejętności i rodzaj ataku.

Kampania

Anomaly 2 oferuje dość krótką, ale niezwykle efektowną i intensywną kampanię dla pojedynczego gracza, składającą się z 14 misji rozgrywanych w dwóch różnych klimatach: skutych lodem miastach oraz tropikalnych, górzystych terenach. Fabuła nie stanowi mocnej strony, a dialogi pozostawiają wiele do życzenia. Całość ratuje duża ilość wybuchów, przerywników filmowych i zwrotów akcji, oraz kilka oryginalnych, urozmaicających rozgrywkę motywów, takich jak: odblokowywanie nadajników, obrona przed atakami obcych, czy też walka z bossem oraz – dwa różne zakończenia.

MultiPlayer

Krótką kampanię rekompensuje tryb dla wielu graczy, w którym jedna osoba dowodzi oddziałem ludzi (takim samem jak w trybie single player), a druga zmechanizowanych obcych.
Celem gry jest zniszczenie wszystkich jednostek przeciwnika lub zdobycie wymaganej ilości punktów, zdobywanych przez niszczenie wroga lub w wypadku obcych, dodatkowo przez generowanie ich przy użyciu specjalnych wieżyczek (dzięki czemu atakujący nie może się obijać).

Gra obcymi wymaga zapoznania się z rodzajami wieżyczek i ich umiejętnościami – falami spowalniającymi, zadającymi obrażenia lub wyłączającymi umiejętności przeciwników. Dlatego twórcy przygotowali specjalny tryb szkoleniowy w którym poznamy mechanikę rozgrywki tą rasą.

[youtube id=”amu1s4y4leo”]

Mecze są niezwykle ekscytujące i dynamiczne – zwłaszcza na małych mapach. Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak dopiero na dużych terenach, gdzie można popisać się swoimi umiejętnościami taktycznymi.

Niestety twórcy Anomaly 2 przygotowali tylko cztery mapy, a jedynym sposobem na odblokowanie ich wszystkich jest rozegranie odpowiedniej ilości meczy. Tak mała ilość map, oraz tylko jeden tryb rozgrywki nie wróży zbyt dobrze tej grze w przyszłości, a w zasadzie już teraz trzeba się sporo naczekać zanim gra wyszuka dla nas przeciwnika (o ile do gry nie zaprosimy znajomego przez Steam).

Anomaly 2 jest bardzo dobrą, oryginalną i mająca na siebie pomysł grą – niestety zbyt krótką i za mało rozbudowaną w trybie multiplayer. Wciąż jednak warto ją zakupić i wesprzeć rodzimą produkcję.

Grę możecie zakupić na platformę poprzez Steama lub w Mac App Store.

[download]

[itunes id=649918724]

To Top