Informacje i nowości

Microsoft oszukuje w bezpośrednim starciu z Apple

Microsoft

„Gigant z Redmond” zaatakował ostatnio Apple swoimi reklamami (zobacz: reklama 1 i reklama 2), które mają przedstawić wyższość produktu Microsoft nad tabletem z nadgryzionym jabłuszkiem. Niestety, ten pierwszy lubi nieco oszukiwać swoich przyszłych klientów.

Od początku. Elliot Temple, dziennikarz ze strony http://www.curi.us, wziął na warsztat obie reklamy Microsoft. Z  dogłębnej analizy walki pomiędzy widocznymi na spocie iPadem 4, a Asusem VivoTab Smart wynika, że ekran „zawodnika w rogu Microsoftu” posiada dokładnie o 3,55% mniejszą powierzchnię niż jego rywal. Wyświetlacz tabletu z Windows 8 jest dłuższy od produktu Apple, lecz na niekorzyść atakującego, węższy. Dla przypomnienia rozmiary ekranów obydwu „walczących” tabletów:

[list_style class=”list_simple” ]

  • Asus VivoTab Smart –  8,8 cali; szerokość: 4,95 cala;
  • Ipad 4 generacji – Długość: 7,76 cali; szerokość: 5,82 cala;

[/list_style]

Daje to odpowiednio powierzchnię 43,56 cala kwadratowego (Asus) i 45,16 cala kwadratowego (iPad).

Sumą summarum, wielkość ekranu, według Microsoftu, to tylko czyste złudzenie optyczne – ekran Asusa jest dłuższy, ma nieco większą przekątną, przez co nam użytkownikom, wydaje się być większy. Znowu na niekorzyść „giganta z Redmond”, tylko wydaje się być.

Kolejnym punktem analiz, jest brak porównania przez Microsoft pakietów biurowych na iOS z własnym programem. Niewydanie aplikacji Office na iOS firma z Redmond traktuje jako element kampanii reklamowej tabletów z Windows 8.

Ze swojej strony dodamy jeszcze kilka kwestii, które zwróciły naszą uwagę…

Okazuje się, że rozdzielczość ekranu obsługiwanego przez model tabletu pokazanego w okrytej złą sławą reklamie jest dużo mniejsza od tej, którą znajdziemy w iPadzie 4 generacji. Dla przypomnienia:

[list_style class=”list_simple”]

  • Ipad 4: 2048 × 1536 px
  • Asus VivoTab Smart: 1366 x 768px

[/list_style]

Może więc Asusa bardziej należałoby porównywać z iPadem 2 z 2011 roku?

iPad iOS vs Asus VivoTab Smart

Następnie, zdjęcia urządzeń prezentowane przez Microsoft nie są odpowiednio wyskalowane. Graficy na zlecenie firmy z Redmond, powiększyli zdjęcie ich produktu tak, aby się wydawał większy od iPada 4 generacji. Nie tylko zostały nagięte proporcje obu urządzeń, ale także ekran iPada został nieco pomniejszony w stosunku do rozmiaru obudowy. Szczególnie widać to, gdy Microsoft porównuje iPada z interfejsem Metro. Tam także zostało wykorzystane złudzenie optyczne:

iPad iOS vs Metro Style

Na koniec, „giganci” twierdzą, że tablet Asusa trzyma do 9,5 godzin w jednym cyklu. Niestety znowu na ich niekorzyść, czołowe strony podają, że urządzenie z Windows 8 trzyma maksymalnie 8 godzin. To w porównaniu do iPada 4 generacji, którego średni czas na jednym cyklu wynosi ponad 10 godzin, jest marnym wynikiem.

Osobiście myślę, że Microsoft na rynku tabletów kopie sobie „podwójny grób”. Z jednej strony, oszukując potencjalnych klientów ich produktów, z drugiej strony, hodując pod własnymi skrzydłami bezpośredniego rywala Surface Pro, który nie tylko posiada zbliżoną konfigurację do tabletu M$, ale i jest znacznie tańszą alternatywą.

To Top