Plotki

iRadio zobaczymy jeszcze na WWDC?

Słuchawki Apple

Nie brakuje plotek na temat iRadio, czyli usługi strumieniowej transmisji od giganta z Cupertino, która miałaby być konkurencją dla podobnej usługi działającej u Google. Plany zakładają uruchomienie transmisji na iOS już wkrótce. Ostatnie wieści pochodzą z New York Times, i mówią o zamknięciu projektu do dnia [wwdc2013], które odbędzie się już 10 czerwca.
Po miesiącach wstrzymanych negocjacji w planowym iRadio, Apple dąży do sfinalizowania licencji z firmami muzycznymi, więc jest prawdopodobne, że nowa usługa na iOS zostanie oficjalnie ujawniona już w przyszłym tygodniu.

Najkorzystniej dla Apple byłoby ogłosić nową usługę na [wwdc2013], ale gigant musi przezwyciężyć problemy z zamknięciem niektórych ofert. W dniu dzisiejszym CNET poinformował, że Apple zamknął transakcję Warner’a – jednej z większych wytwórni muzycznych.

Apple ma na koncie podpisaną umowę z Universal Music Group dla zarejestrowanych praw muzycznych, ale nie dla wydawnictwa muzycznego, czyli częścią firmy, która zajmuje się pisaniem piosenek. W trakcie weekendu, Apple podpisało również umowę z WMG na obydwa rodzaje praw autorskich. Nadal trwają rozmowy z Sony Music Entertainment, w której zrzeszeni są tacy kompozytorzy jak Swift, czy Gaga.

Usługa Apple prawdopodobnie będzie darmowa, będzie jednak wspierana przez reklamy (tak jak jest to np. w darmowej wersji Spotify).

To Top