Informacje i nowości

Wyniki finansowe Apple – Q3 2013

Apple

Dziś w nocy Apple ogłosiło swoje wyniki finansowe za trzeci kwartał fiskalny zakończony 29 czerwca 2013 roku.

Firma odnotowała kwartalny przychód w wysokości 35,3 miliardów dolarów i zysk netto w wysokości 6,9 miliardów dolarów. W analogicznym kwartale, w roku 2012 było to odpowiednio 35 i 8,8 miliardów dolarów.

Marża brutto wyniosła 36,9%. Rok temu było to 42,8%. Sprzedaż poza USA stanowiła 57% przychodów w minionym kwartale.

Spółka sprzedała rekordowo dużo iPhone’ów – 31,2 milionów. Rok temu, w kwartale Q3 było to 26 milionów. Spadła natomiast sprzedaż iPadów – 14,6 milionów (17 milionów w Q3 2012) i komputerów Mac – 3,8 milionów (4 miliony w Q3 2012).

Jesteśmy szczególnie dumni z rekordu w sprzedaży iPhone’a w tym kwartale, która wzrosła o ponad 31 milionów sztuk; oraz silnego wzrostu przychodów z iTunes, oprogramowania i usług – powiedział Tim Cook, Dyrektor Generalny Apple. Jesteśmy bardzo podekscytowani wydaniem iOS 7 i OS X Mavericks. Nasze oczy są na to skierowane i ciężko pracujemy nad niesamowitymi, nowymi produktami, które zostaną zaprezentowane jesienią tego roku i w roku 2014.

Jeśli chodzi o wspomniane iTunes Store, to przychody ze sprzedaży produktów oferowanych przez sklep przekroczyły 4 miliardów dolarów.

Pomimo optymistycznych akcentów, to kwartał jest jednak spadkowy. Przy stosunkowo zbliżonym przychodzie, zyski spadły firmy o ponad 20%. Z drugiej strony, na ten fakt z pewnością ma wpływ to, że w minionym kwartale Apple nie zaprezentowało właściwie żadnego nowego produktu – poza odświeżonymi MacBookami Air.

Jeśli chcecie posłuchać całej konferencji poświęconej sprawozdaniu finansowemu, możecie znaleźć ją na stronie events.apple.com.

To Top