Naszymi oczami

[Dzień 4] Tydzień z iPadem zamiast komputera – Czas na trochę rozrywki

iPad

Na początku chciałbym odpowiedzieć na komentarz pod poprzednim artykułem użytkownika „kolsza99”.
Nigdy nie miałem potrzeby skorzystania z wtyczki Flash w iPadzie, dlatego też ten wątek umknął mi we wczorajszym tekście. Wiemy, że Apple od samego początku nie planowało dopuszczać tej technologii do swoich urządzeń i o ile na początku, przy pojawieniu się pierwszych iPhone’ów, faktycznie stanowiło to problem, to w momencie pojawienia się iPadów, zdecydowana większość serwisów zadbała o to, aby prezentowane treści można było bez problemu obejrzeć także na urządzeniach z iOS. Oczywiście zawsze może się tutaj pojawić jakiś wyjątek.

Przejdźmy dalej… Właśnie kończę dzień czwarty, który chciałbym poświęcić multimediom.

Zacznę od muzyki, bo w zasadzie nie ma co tu dużo pisać. Każdy z nas korzystał z iOS’owej aplikacji Muzyka. Jest przejrzysta, dopracowana i stabilna. Przyczepić się nie mogę, dlatego też nigdy nie szukałem żadnego zastępstwa dla niej. Jeśli chodzi o względy techniczne – głośnik w iPadzie nie zachwyca. Maksymalna głośność jest całkiem dobra, jednak zdecydowanie gorzej jest z jakością. Samo urządzenie dość długo wytrzymuje na baterii, kiedy w tle lecą naszse ulubione piosenki. Oczywiście problemem jest wrzucenie na urządzenie jakiejkolwiek muzyki, chyba, że pochodzi ona z iTunes Store. Oczywiście możemy też skorzystać z serwisu typu Spotify, jednak w przypadku chęci skorzystania z niego na urządzeniach mobilnych, musimy pamiętać o wykupieniu abonamentu.

W przypadku filmów zaczynają się większe schody. Jeśli nie wyposażymy się w żadne dodatkowo oprogramowanie, do dyspozycji mamy jedynie to co oferuje iTunes Store, a wszelkie dodatkowe multimedia, a ich typy są w tym przypadku bardzo ograniczone, wgramy jedynie przez iTunes na komputerze. Oczywiście jednak siłą iPada jest App Store i dostępne w nim aplikacje, a tam znajdziemy chociażby program VLC, o którym niedawno wspominaliśmy. Ciekawą nowością, jest możliwość zalogowania się na dropboka i oglądania filmy z naszego wirtualnego dysku. Oczywiście, ktoś wcześniej musi je tam umieścić.

iPad jest świetnym urządzeniem do oglądania wszelkich multimediów pod względem swojej mobilności, jednak w zasadzie korzystać z niego należy w tym przypadku w parze z komputerem. Bez tego możliwości mamy bardzo mocno ograniczone.

Warto na koniec jeszcez wspomnieć o filmach online, które oferują nam popularne serwisy VOD, a odpowiednie aplikacje na iOS są całkiem przyjemnie wykonane. Sam korzystam z Ipla oraz TVN Playera.

Gry, gry, gry… Z początku miałem problem z przekonaniem się do grania bez fizycznej klawiatury, jednak bardzo szybko zmieniłem zdanie. Szczególnie przypadły mi do gustu znane klasyki od Rockstar Games . Oczywiście mowa o GTA III oraz GTA Vice City, do których ciągle wracam mimo, że znam je na pamięć 😉 A także, jakże popularna seria Angry Birds, które są potężnym zabijaczem czasu. Mimo tego, że grywam rzadko, to coraz częściej wolę w tym celu usiąść z iPadem niż przed komputerem.

Nie jestem zwolennikiem ebooków. Osobiście zawsze będę wolał mieć w ręku zadrukowany papier niż ekran. Jednak nie o tym tu powieniem pisać. iBookstore ma już całkiem pokaźny zasób książek, a kiosk gazet do pobrania. Coraz więcej polskich wydawnictw publikuje swoje produkty w wersji mobilnej. To duży plus, szczególnie, że e-wydanie jest na ogół tańsze.

Jeśli chodzi o iBooks, z niego czasem korzystam przez wzgląd na podróże. Mimo niechęci do książek elektronicznych, znacznie wygodniej jest wziąć jeden tablet niż 10 książek po 200-300 stron. Dużą zaletą jest to, że w iBooks spokojnie otworzymy także książki pochodzące z innych księgarni, a także PDFy. Komfort czytania nie należy do najlepszych na dłuższą metę przez wzgląd na podświetlany ekran. Przez to znacznie częściej na iPadzie czytam gazety niż książki.

Podsumowując:
Od dnia drugiego, kiedy korciło niezmiernie włączenie komputera w celu obróbki zdjęć, nie mam już z tym problemu. Na tą chwilę iPad wystarcza mi w 100%. I mimo pewnych niedogodności dotyczących wgrywania multimediów, ponieważ nie jest to dla mnie rzecz w tym przypadku najistotniejsza, postanowiłem dać dzisiaj punkt iPadowi. W klasyfikacji ogólnej 3:1 dla iPada!

[download]

[appstore id=650377962][appstore id=364900798]

[appstore id=474735401][appstore id=479662730]

[appstore id=578448682][appstore id=343200656]

[margin_border /]

Pozostałe teksty w ramach cyklu „Tydzień z iPadem zamiast komputera” znajdziesz TUTAJ.

To Top