Plotki

Przyszłość mobilnych procesorów w rękach Apple?

A7

Według Claytona Morrisa (FOX News), układ A7, który będzie montowany w najnowszych [tag id=”iphone-5s” name=”iPhone’ach 5S”], będzie o dokładnie 31% szybszy od obecnego układu A6, a dodatkowo, ma być wyposażony w osobny chip odpowiedzialny za wykrywanie gestów, bądź ruchów (motion tracking), co – jak zakłada Clayton – może być dodatkiem do kamery, która będzie mogła nagrywać w 120 klatkach na sekundę.

Najważniejszą jednak informacją w tym wszystkim, jest ulepszenie układu do 64 bitów! Jak twierdzi Mark Gurman z 9to5mac, Apple własnie testuje w najnowszych prototypach iPhone’a 5S, 64-bitowy układ A7. Dodaje też, że iPad 5, również otrzyma ten sam procesor lub jego ulepszoną wersję.

Słowa analityka Ming-Chi Kuo wydają się spełniać – jak przewiduje, 64-bitowe układy powinny być wprowadzone już niedługo. „Przekładając” to na „jabłkowe” procesory, podwojenie ilości bitów może nastąpić już w tej generacji (układ A7 i urządzenia iPhone 5S/5C, i iPad 5) lub w przyszłorocznej generacji. I tu by się spełniały słowa drugiego z analityków – Linley’a Gwennapa. Jak twiedzi, Apple rozpoczęło prace nad 64-bitowym, 4-rdzeniowym układem ARMv8 już dużo wcześniej i być może własnie zobaczymy je w akcji już w 2014 roku. Czyżby taki miałby być A7?

iPhone 5s A7 Chip

Jest duży dowód na to, że układ A7 rzeczywiście istnieje. Kod procesora ze zdjęcia to „APL0698”, natomiast kod obecnego układu A6 to „APL0598”, a A6X znajdującego się w iPadzie 4 to „APL5598”, więc jak widać, o ile zdjęcie nie poddano profesjonalnej obróbce, może to świadczyć o bardzo dużej możliwości obecności układu w tegorocznych flagowych produktach Apple opartych na iOS.

Ile w tym wszystkim prawdy? Odpowiedzi na to pytanie otrzymamy już [10092013], podczas oficjalnej prezentacji Apple, gdzie właśnie mają być zaprezentowane iPhone 5S/5C oraz iPad 5 i (oby!) iPad Mini 2.

To Top