Poradniki i tutoriale

Przygotuj się do aktualizacji systemu do iOS 7 – zrób backup!

iCloud backup

Każda aktualizacja systemu, zwłaszcza ta większa, niesie z sobą ryzyko, że coś może pójść nie tak. Osobiście przechodziłem już przez wiele aktualizacji dwóch iPhone’ów (najpierw 3G, potem 4), oraz iPada.

Zawsze wszystko kończyło się pełnym sukcesem, aż pewnego razu… iPhone 4 nie włączył się… Pozostało przywrócenie systemu. Niestety niektóre dane zostały wtedy utracone. Co prawda była włączona kopia w iCloud, ale przepadły na zawsze niektóre zdjęcia (strumień zdjęć przechowuje tylko 1000 ostatnich pozycji).

Dobrze więc przygotować się do wykonania aktualizacji, która czeka nas już w środę, 18. września.

[margin_border /]

Kopia w iCloud

Myślę, że to bardzo wygodny sposób, na zapewnienie bezpieczeństwa danym i ustawieniom naszych iUrządzeń.

Aby włączyć kopię w iCloud, wchodzimy do Ustawień -> iCloud -> wybieramy pozycje, które chcemy archiwizować -> Dysk i archiwum -> aktywujemy Archiwum iCloud.

Od teraz kopia będzie wykonywać się automatycznie, gdy tylko nasze urządzenie zostanie zablokowane, podłączone do zasilania i będzie w zasięgu sieci Wi-Fi.

Jest to też szybki sposób odtworzenia/przeniesienia danych i ustawień w przypadku zakupu nowego urządzenia – podczas pierwszego uruchomienia wystarczy, że podłączymy się do Wi-Fi i zalogujemy się przy użyciu naszego Apple ID, a dane zostaną automatycznie zsynchronizowane.

Niestety, tak jak już wspomniałem wcześniej, jeśli na urządzeniu mamy większą ilość zdjęć, która nie mieści się w Strumieniu (albo np. w ogóle z niego nie korzystamy), jeśli mamy jakieś własny dokumenty i książki w iBooks, warto wykonać pełną kopię w programie iTunes.

[margin_border /]

Kopia w iTunes

Aby wykonać pełną kopię bezpieczeństwa danych na urządzeniu, odpalamy program iTunes na komputerze i podłączamy nasze urządzenie poprzez USB.

Gdy informacja o nim pojawi się w iTunes przechodzimy do zakładki urządzenia i wybieramy opcję Archiwizuj teraz.

Kopia zapasowa iPhone'a/iPada w iTunes

Pomimo wybranej domyślnie opcji archiwizacji najważniejszych danych w iCloud, kopia zapisze się na komputerze. Mamy także możliwość wyłączenia tworzenia regularnych kopii w iCloud i wybrania komputera, jednak osobiście nie korzystam z tego rozwiązania.

Utworzonymi kopiami możemy zarządzać przechodząc do ustawień iTunes, a następnie wybierając zakładkę Urządzenia:

Kopie bezpieczeństwa - iTunes

[margin_border /]

Kopia zdjęć na Dropboksie lub w iPhoto

Inna wygodną opcją archiwizacji naszych zdjęć z iPhone’a i przenoszenia ich na inne urządzenia – np. komputer, jest wykorzystanie np. Dropboksa. Aplikacja na iOS pozwala automatycznie przesyłać wszystkie nowe zdjęcia do naszego dysku w chmurze.

Użytkownicy komputerów Mac mogą także skorzystać z programu iPhoto. Wystarczy podłączyć iPhone’a i zaimportować zdjęcia do biblioteki, dokładnie tak, jak z aparatu.

[margin_border /]

Ponieważ kopia zapasowa bywa potrzebna tylko wtedy, gdy jej nie mamy ;), warto ją wykonać, aby zapewnić sobie pomyślną aktualizację iOS do wersji 7 😉 Życzę Wam, aby wszystko przebiegło pomyślnie!

Jeśli uważacie, że przedstawione tu informacje są ważne i przydatne, nie zapomnijcie polecić artykułu swoim znajomym, którzy także korzystają z iOS i będą wykonywać w najbliższych dniach aktualizację.

To Top