Informacje i nowości

Ekran iPhone’a 5 reaguje na dotyk dwukrotnie szybciej niż urządzenia z Androidem

iPhone 5 - Apple

Według testów firmy Agawi, ekrany iPhone’ów mają znacznie krótszy czas reakcji niż urządzenia z Androidem i Windowsem.

Firma, przy użyciu kamery rejestrującej obraz w z częstotliwością 240 klatek/s, przetestowała różne popularne smartphone’y, w tym iPhone’a 4 i 5. Analizując zarejestrowany obraz sprawdzono, ile czasu mija od momentu dotknięcia przez użytkownika ekranu, do momentu, aż wyświetlony zostanie właściwy efekt. Jest to tzw. współczynnik MART (Minimum App Response Time). Na każdym urządzeniu przeprowadzono przynajmniej 50 testów.

iPhone 5 uzyskał wynik 55 ms, co oznacza, że czas reakcji ekranu jest dwukrotnie lepszy od Samsunga Galaxy S4 z Androidem – 114 ms. Nieznacznie gorsze pod tym względem od Galaxy są Nokia Lumia 928 (Windows), oraz wyposażone w Androida HTC One i Moto X. Mniej więcej w połowie, pomiędzy iPhone’em 5, a pozostałymi smartphone’ami znalazł się już dosyć stary iPhone 4 z czasem 85 ms.

MART

Można sobie zadać pytanie, czy takie testy mają sens i czy okresy czasu, o których tu piszemy są w ogóle zauważalne i odczuwalne przez użytkownika. Aby uświadomić sobie, jak znacząca dla komfortu użytkowania urządzenia jest to różnica, najlepiej obejrzeć film opublikowany przez Microsoft, gdzie zostało to szczegółowo wyjaśnione i zaprezentowane:

[youtube id=”vOvQCPLkPt4″]

Według Rohana Relana, CEO firmy Agawi, to właśnie niższy MART sprawia, że wielu użytkowników odczuwa większy komfort z korzystania z klawiatury ekranowej w iOS.

Awagi spekuluje także, że urządzenia z iOS są po prostu lepiej „skalibrowane” do przechwytywania i przetwarzania dotyku, w stosunku do ich konkurentów. W przyszłości firma chce przeprowadzić jeszcze dokładniejsze testy, dołączając do nich także najnowsze smartphone’y Apple – iPhone’a 5C i iPhone’a 5S.

[source name=”Agawi”][source name=”MacRumors”]

To Top