Informacje i nowości

iPhone 5S jest kupowany ponad 2 razy częściej niż model 5C

iPhone 5S & iPhone 5C

Od kiedy Apple wprowadziło do sprzedaży nowe iPhone’y, a zwłaszcza, gdy poinformowano o wynikach sprzedaży w pierwszy weekend ich obecności w sklepach, zaczęto zastanawiać się, ile faktycznie sprzedano poszczególnych modeli. Apple oczywiście takich danych nie ujawniło. Mimo to nie brakuje analiz, które rzucają na tę kwestię nieco więcej światła.

Już po kilku dniach od premiery smartphone’ów w sklepach, pojawiły się statystyki wskazujące, że w pierwszy weekend [iphone5s] był kupowany ok. 3,5 razy chętniej. Mało tego, w Chinach – gdzie według przypuszczeń [iphone5c] miał zrobić furorę – współczynnik sprzedaży w stosunku do iPhone’a 5S był najgorszy. Tłumaczono wtedy, że taki stan rzeczy jest w dużej mierze spowodowany tym, że zaraz po premierze po telefon udali się najwięksi fani marki, którzy czekali przede wszystkim na „eskę”.

Sprzedaż iPhone'ów 5S i 5C

Jak się okazuje, dzisiejsze dane faktycznie wskazują, że stosunek sprzedaży zmienił się nieco na korzyść iPhone’a 5C, ale wciąż przoduje model 5S z ponad dwukrotnie większą sprzedażą. We wrześniu 2013 iPhone 5S stanowił 64% sprzedaży, 5C – 27%, natomiast pozostałe 9% wypełnił iPhone 4S.

Bardzo ciekawe jest rozłożenie sprzedaży na poszczególne modele – iPhone’a 5S, 5C i 4S (4 i 5 zostały oficjalnie wycofane ze sprzedaży), w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego i sprzedaży modeli 5, 4S i 4.

Okazuje się, że proporcje są niemal identyczne. Biorąc pod uwagę to, że iPhone 5C nie jest znacząco tańszy, a swoimi parametrami nie różni się zbytnio od iPhone’a 5, trzeba sobie zadać pytanie, czy jest on sukcesem Apple, który miał znaczący wpływ na rekordowy wynik sprzedaży w pierwszy weekend, czy bardziej porażką, gdyż – być może – jeszcze więcej osób zdecydowało by się na zakup smartphone’a Apple, gdyby dostępny był iPhone 5 w obniżonej cenie?

Aby jednoznacznie to ocenić i pozostaje nam poczekać na wprowadzenie iPhone’ów do kolejnych państw, co nastąpi 25. października i 1. listopada i porównać bardziej globalne dane. Być może wtedy iPhone’owi 5C uda się dogonić model 5S?

[product id=iPhone_5s]

[product id=iPhone_5c]

To Top