Informacje i nowości

Apple wydało oficjalne oświadczenie w sprawie możliwości przechwytywania wiadomości iMessage

iMessage

Wczoraj informowałem Was o tym, że podczas prezentacji na konferencji HackBox poinformowano, że sposób działania iMessage i szyfrowania wiadomości może pozwolić Apple przechwytywać i dekodować wiadomości przesyłane przez użytkowników. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Apple wydało w tej sprawie dla AllThingsD ponowne oświadczenie, w którym raz jeszcze zaprzeczyło, aby odczytywanie wiadomości iMessage było możliwe, dodając że wymagałoby to przeprojektowania systemu zarządzania kluczami, a to nie leży w ich interesie.

iMessage nie zostało zaprojektowane, aby umożliwiać Apple czytanie wiadomości – powiedziała AllThingsD rzeczniczka Apple, Trudy Muller. Omawiane badania dotyczą teoretycznej luki, która mogłaby istnieć, gdyby Apple przeprojektowało system iMessage, tak aby móc ją wykorzystać, ale Apple nie ma takich planów i zamiarów by to zrobić.

Złożone oświadczenie jednak nieco mija się z tym, co głosi owa „teoria”. Otóż nikt nie twierdził, że Apple przechwytuje wiadomości użytkowników, ale że jest to możliwe w przypadku zastosowania odpowiednich działań (i jest to możliwe bez wiedzy użytkownika). Apple także twierdzi, że jeśli pewne zmiany byłyby wprowadzone, to faktycznie wiadomości mogłyby być odczytane.

Nie mniej jednak na pewno wciąż będą osoby, które będą obawiać się, że rząd może w jakiś sposób wymusić na Apple wprowadzenie takich zmian, aby w razie potrzeby wiadomości mogły być odczytane. Czy tak się kiedyś stanie? To akurat jest jak najbardziej możliwe.

To Top