Patenty Apple

Patent Apple opisujący okulary VR

Okulary VR od Apple

Podczas jednego z wywiadów Tim Cook wyraził swoją, raczej negatywną opinię na temat Google Glass. Stwierdził wtedy, że noszenie urządzenia w postaci okularów nie jest naturalne. Dużo wygodniejsze są natomiast urządzenia noszone na nadgarstku. Nie oznacza to jednak, że Apple nie działało i nie działa także w tej dziedzinie. Innym razem Tony Fadell – były wicedyrektor Apple odpowiedzialny za dział zajmujący się iPodem opowiedział, że firma próbowała stworzyć własny odpowiednik Google Glass. Powstało nawet wiele prototypów. W pewnym momencie powiedziano jednak „nie”, skupiając się na ograniczonej liczbie produktów w branżach, na których znano się lepiej.

Czy jednak Apple wciąż widzi się w tej dziedzinie? Niewątpliwie w Cupertino wciąż trwają debaty na temat różnych pomysłów i „produktów przyszłości”. Tworzone są prototypy, opracowuje się nowe technologie i patenty. Tak naprawdę niewielka część z nich ujrzy kiedyś światło dzienne. Nie mniej jednak kwestia okularów najwyraźniej wciąż pozostaje w kręgu zainteresowań Apple.

Obecnie firma zdobyła nowy patent związany z okularami VR. Wygląda na to, że opisywane w nim urządzenie jest bardzo podobne do Oculus Rift finansowanego za pośrednictwem Kickstartera. Widoczne na rysunku, przypominające nieco gogle narciarskie (aczkolwiek nie jest to jedyny dopuszczalny w patencie wygląd) urządzenie, posiada zamontowany wyświetlacz, który pozwoli na przeglądanie multimediów i granie w gry. Okulary z patentu to jednak coś więcej niż tylko ekran przyczepiony do naszej głowy – możliwe będzie chociażby ustawianie ekranu i dostosowanie wyświetlanych obrazów do naszych oczu, tak aby skorygować np. posiadaną wadę wzroku.

Znajdujący się wewnątrz układ byłby oczywiście w stanie wyświetlać obraz 3D. W patencie uwzględniono możliwość połączenia okularów z urządzeniem mobilnym (np. iPhone’em lub iPodem) za pomocą kabla lub bezprzewodowo. Patent wspomina również o możliwości identyfikowania i śledzenia ruchu gałek ocznych użytkownika, głosu i odcisków palców.

Wniosek został złożony do urzędu patentowego w maju 2008 roku, jednak już od 2006 roku firma składała wiele innych wniosków związanych z różnymi sposobami wyświetlania obrazu, co może nam sugerować, że wcześniej czy później Apple postanowi zaistnieć w tej dziedzinie. Patrząc na dotychczasowe podejście chociażby do kwestii smartwatcha, którego pojawienie się w ofercie Apple jest dużo bardziej prawdopodobne, firma chyba woli poczekać, aż w danej branży pierwsze kroki postawi konkurencja i dopiero potem zaprezentować swoją wizję urządzenia. Może tak samo będzie z okularami Apple?

[source name=”Cult of Mac” url=”http://www.cultofmac.com/257508/apple-awarded-patent-adjustable-3d-display-goggles/”]

To Top