Informacje i nowości

Kolejne informacje w sprawie śmierci 15-latka w fabryce Pagetronu

Shi Zhaokun - 15-latek, który zmarł w fabryce Pagetron

Wczoraj informowaliśmy o śmierci 15-latniego pracownika fabryki Pegatronu, która zajmuje się m.in. składaniem iPhone’ów 5C dla Apple. Właśnie na tej linii produkcyjnej pracował chłopiec.

Zanim jednak szczegóły tej nieszczęśliwej historii zostały wczoraj opisane w internecie, Apple podjęło ze swojej pewne kroki w celu zbadania sytuacji i opublikowało własne oświadczenie w tej sprawie.

Zgodnie z apelem China Labor Watch Apple wysłało w zeszłym miesiącu niezależnych ekspertów medycznych w celu przeprowadzenia dochodzenia w fabryce. Firma z Cupertino poinformowała obecnie, że nie znaleźli oni dowodów wiążących śmierć z warunkami pracy w Pegatronie. W swoim oświadczeniu Apple dodało także, że od wielu lat angażuje się w to, aby zapewnić bezpieczne miejsca pracy dla każdego pracownika w swoim łańcuchu dostaw, oraz posiada zespół pracujący w Pegatronie, który ma zapewnić spełnianie wysokich standardów dotyczących bezpieczeństwa pracy.

Nie odpowiada to jednak na zarzuty i informacje opublikowane przez China Labor Watch, według których pracownicy musieli pracować przez 12 godzin dziennie, również w święta, a zmianę na której pracowali mogli zmienić jedynie raz na 3 miesiące.

Z kolei rzecznik Pegatronu – Charles Lin, dodał w swoim oświadczeniu, że 15-letni Shi Zhaokun, ubiegając się o pracę, posługiwał się dokumentami swojego 21-letniego kuzyna, więc nie wiedziano, że był nieletni (chińskie prawo przewiduje możliwość zatrudnienia od 16. roku życia). Następnie stwierdził, że warunki panujące na linii montażowej nie powinny były spowodować zapalenia płuc, a Pegatron bardzo rygorystycznie sprawdza wiek pracowników przed i po zatrudnieniu, oraz współpracuje z ekspertami w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa w celu zapewnienia jak najlepszych warunków pracy.

Jak jednak widać, sprawdzanie wieku nie jest tak rygorystyczne, jak twierdzi przedstawiciel fabryki…

Lin poinformował również, że trzy inne zgony pracowników, który miały miejsce w tym roku, były spowodowane różnymi schorzeniami niezwiązanymi pracą w Pegatronie.

[source name=”Reuters” url=”http://www.reuters.com/article/2013/12/12/us-apple-pegatron-idUSBRE9BB05X20131212″]

To Top