Sprzęt Apple i akcesoria

Niektóre MacBooki Pro z 2011 roku doświadczają problemów z działaniem kart graficznych

MacBook Pro 2011

Portal MacRumors poinformował dzisiaj, że wielu użytkowników MacBooków Pro z 2011 roku (zarówno z początku, jak i końca) ma problemy z kartami graficznymi, które przekładają się na nieprawidłowości w wyświetlaniu obrazu, oraz awarie systemu.

MacBook Pro 2011 - zniekształcenia obrazu

Właściciele MacBooków Pro doświadczają zniekształcania obrazu, na ekranie pojawiają się paski lub ekran jest całkowicie pusty. Tego typu problemy dają o sobie znać najczęściej podczas pracy z grafiką lub grania w gry, czyli wtedy, gdy obciążenie GPU staje się większe. Na ogół w tym przypadku pomaga restart komputera, ale oczywiście nie likwiduje to głównego problemu, a tylko pozwala przywrócić komputer do normalnej pracy na najbliższy czas.

Innym, często pojawiającym się problemem jest „ruch” szarych elementów ekranu. Podejrzewam, że ten problem jest podobny do tego, jaki sam niedawno miałem na swoim iMaku (2008 rok). Otóż szare elementy interfejsu nie były jednolite – składały się z naprzemiennie ułożonych pasków w dwóch odcieniach szarości (nie różniące się zbytnio), a całość sprawiała wrażenie, jakby delikatnie się poruszała, czy drżała. Problem pojawił się u mnie niedługo po aktualizacji systemu do Mavericksa, a zniknął (mam nadzieję, że na zawsze), po wczorajszej reinstalacji systemu. W przypadku tego typu nieprawidłowości, Apple także zaleca ponowną instalację systemu.

U niektórych użytkowników, u których występowały poważniejsze problemy z wyświetlanym obrazem, Apple dokonało wymiany płyt głównych, jednak MacRumors, powołując się na doniesienia od tychże osób wskazuje, że nie rozwiązało to problemu. Przyczyna błędów nie jest wciąż do końca jasna, a wśród użytkowników pojawiają się spekulacje, że problem może być związany z chłodzeniem i nadmiernym nagrzewaniem się kart graficznych.

Na opisane wyżej problemy podatne są 15 i 17-calowe MacBooki Pro, posiadające niezintegrowane układy graficzne. W tym przypadku są to karty AMD Radeon HD 6490M, 6790M  (512 i 1024 MB), oraz 6770M.

Wcześniej podobnych awarii doświadczały już iMaki z kartami AMD Radeon HD 6970M, w związku z czym Apple zdecydowało się na bezpłatny program wymiany kart graficznych na nowe. Najprawdopodobniej, w tym przypadku zakończy się to podobnie.

[source name=”MacRumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/01/17/2011-macbook-pro-gpu-glitches/”]

To Top