Informacje i nowości

Apple zatrudnia kolejnych naukowców z branży czujników i technologii biomedycznych

Biomedical sensors

Wygląda na to, że Apple silnie rozwija swój zespół pracujący nad nowymi urządzeniami, w tym szczególnie tymi, które noszone na naszym ciele, jak [iwatch], będą mogły monitorować stan naszego zdrowia. W ostatnim czasie Apple zatrudniło wielu naukowców i specjalistów w dziedzinie czujników i technologii biomedycznych, a w tym roku, do zespołu dołączyły dwie kolejne, znaczące osoby.

Pierwsza z nich to Nancy Dougherty. Wcześniej Nancy była inżynierem sprzętowym w Sano Intelligence – start-upie związanym z biosensorami. Nancy zajmowała się tam nowatorskim sprzętem do ciągłego monitorowania składu chemicznego krwi. Był to niewielki plaster noszony na naszym ciele. Za pomocą mikroigieł (nie brzmi to zbyt przyjemnie, chociaż ponoć jego noszenie jest bezbolesne 😉 ) urządzenie otrzymywało dostęp do płynu śródmiąższowego (płyn tkankowy, znajdujący się między komórkami) i w ten sposób analizowało zmiany w naszym organizmie. 

Uczucie korzystania z plastra, jest porównywane do przyłożenia do skóry papieru ściernego. Prototyp stworzony przez Sano Intelligence był w stanie monitorować stężenie glukozy oraz potasu, a docelowo ma być w stanie zastąpić wszystkie podstawowe badania krwi (BMP – basic metabolic panel).

Zanim Nancy rozpoczęła pracę w Sano, w innej firmie zajmowała się także elektronicznym plastrem, wykorzystującym transmisję poprzez Bluetooth, z tym, że monitorującym bicie serca, oddychanie, ruch i temperaturę.

Innym z inżynierów, który zasilił Apple, jest Ravi Narasimhan z firmy Vital Connect, która także zajmowała się biosensorami. Ravi był tam odpowiedzialny za technologię biomedyczną i algorytmy zdalnego monitorowania funkcji fizjologicznych. Jego urządzenia mogły przetwarzać wiele danych, w tym badać rytm pracy serca, oddychanie, oraz naszą pozycję i aktywność, w tym także upadek. Ravi ma na swoim koncie kilkadziesiąt patentów – 40 przyznanych i 15 oczekujących. Wydał także wiele publikacji w czasopismach technicznych. 

Zarówno Nancy Dougherty, jak i Ravi Narasimhan posiadają tytuł inżyniera elektroniki z Uniwersytetu Stanforda.

[half]

Nancy Dougherty

[/half][half_last]

Ravi Narasmhan

[/half_last]

Osobiście uważam, że na początek Apple może być szczególnie zainteresowane wykorzystaniem mierzenie poziomu glukozy, co będzie szczególnie istotne dla osób cierpiących na cukrzycę. Nie tak dawno Google ogłosiło, że rozpoczyna prace nad soczewką kontaktową, która poziom glukozy będzie mogła analizować na podstawie łez danej osoby. Chociaż technologia wydaje się być ciekawa, to jej wprowadzenie może stwarzać wiele problemów. Zresztą nawet dla użytkownika nie jest to najwygodniejszy sposób. Poza tym, wciąż potrzebujemy urządzenie, do którego dane będą przesyłane, i które będzie je analizować wysyłając nam odpowiednie alerty. W tym przypadku urządzenie noszone na nadgarstku, które będzie zarówno odczytywać dane, jak i nam je wyświetlać, wydaje się być rozwiązaniem idealnym.

Swoją drogą ciekawe, czy powyższa technologia mogłaby też zbadać poziom alkoholu we krwi. iWatch ostrzegający przed siadaniem za kierownicę? Być może chociaż niektórych mogłoby to powstrzymać…

[source name=”9to5mac” url=”http://9to5mac.com/2014/01/17/apple-continues-hiring-raid-on-medical-sensor-field-as-it-develops-eye-scanning-technology/”][source name=”MacRumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/01/17/new-hires-point-to-apples-continued-research-on-next-generation-health-sensors/”][source url=”http://componentstoday.blogspot.com/2011/09/new-medical-devices-sensor-tattoos.html” name=”Component Today” type=”Zdjęcie”]

To Top