System iOS

Kernel iOS uruchomiony na… Nokii N900

iOS na Nokii N900

Opisana poniżej informacja nie jest wprawdzie najświeższym newsem, jednak z racji tego, że wcześniej uciekło to mojej uwadze, postanowiłem teraz podzielić się z Wami tą ciekawostką. Otóż programista Winocm przeportował kernel iOS Darwin (bazowany na wersji iOS 4.3.5 dla iPhone) na Nokię N900. Na tym etapie, jak opisuje autor nietypowego sukcesu, jest to bardzo prymitywny port, nie ma żadnego interfejsu graficznego itp. i oczywiście posiada mnóstwo błędów, w tym związanych z zarządzaniem energią. Przygotowany wcześniej kernel  uruchomiono jest na tych układach:

[list_style class=”bookmark” ]

  • ARM RealView Emulation Baseboard (ARMPBA8_ALT)
  • ARM RealView Platform Baseboard for Cortex-A8 (ARMPBA8)
  • Texas Instruments OMAP3530 (BeagleBoard/BeagleBoard xM) (OMAP3530)
  • Texas Instruments OMAP3430 (Nokia N900) (OMAP3430_RX51)
  • Texas Instruments AM335x (BeagleBone/BeagleBone Black) (OMAP335X)

[/list_style]

Twórca nie planuje jak na razie dodania interfejsu graficznego. Pliki źródłowe i dokumentację można pobrać z tej strony.

Moim zdaniem, to niezła rewolucja w dziedzinie systemów operacyjnych, ponieważ faktycznie mamy do czynienia z pierwszym realnym portem iOS na inne urządzenia, a nie tylko „nakładką”. Może to również prowadzić do umieszczenia na urządzeniu, takim jak smartfon czy tablet, swoistego multiboota, czyli osadzeniu wielu systemów operacyjnych na jednym układzie.

[source type=”Źródło” name=”Winocm” url=”http://winocm.com/projects/research/2013/11/22/milestone-one/”]

To Top