Informacje i nowości

Gdyby iPhone został wyprodukowany w 1991 roku, to kosztowałby…

Złoty/Szampański iPhone 5S

Postęp technologiczny idzie w dobrym kierunku, czego dowodem jest telefon taki jak iPhone, który spełnia funkcje wszystkich urządzeń z oferty sprzed 20 lat, amerykańskiej sieci sklepów RTV RadioShack.

Oferta amerykańskiej sieci sklepów RTV RadioShack

Nie mówiąc nawet o tym, że to wszystko upakowano w tak małe urządzenie. Cofając się myślami ponownie ponad 20 lat wstecz, Bret Swanson z TechPolicyDaily wycenił nie tyle produkcję iPhona, co raczej urządzenie ze zbliżoną konfiguracją. O to co mu wyszło:

Pamięć

W 1991 roku dysk twardy o pojemności 1 GB kosztował w okolicach 10 tysięcy dolarów, a dzisiaj jest to koszt zaledwie 0,04 centa. Natomiast iPhone wykorzystuje pamięć typu flash, więc cena dodatkowo i drastycznie skacze w górę do 45 tysięcy dolarów za 1 GB (dzisiaj jest to koszt 0,55 dolara). Więc przykładowo, dla modelu 16 GB, wyszłoby około 720 tysięcy, natomiast dla 32 GB to aż 1,44 miliona dolarów.

Procesor

Najnowszy model iPhone’a wykorzystuje bardzo zaawansowany (jak nie najbardziej zaawansowany na rynku) układ A7, ze zintegrowaną grafiką, 64-bitami, prędkością 1,3 GHz, co daje około 20 500 instrukcji na sekundę, które musi przetworzyć ponad 1 miliard tranzystorów! A teraz, wróćmy do roku 1991. Komputery produkowane przez Dell były wyposażone w układ Intel 80486SX i posiadały zaledwie 1,185 miliona tranzystorów, co daje zaledwie 20 MHz i 16,5 instrukcji na sekundę. Niestety taki procesor nie był tani – kosztował aż 3 tysiące dolarów. Natomiast wyprodukowanie układu zbliżonego do A7 (biorąc jedynie pod uwagę ilość MIPS, czyli ilość wykonywanych instrukcji na sekundę – w tamtych czasach 1 MIPS był wyceniany na 30 dolarów), kosztowałoby to około 615 tysięcy dolarów.

Transfer danych

W 1991 roku telefony komórkowe wykorzystywały analogową, bezprzewodową sieć AMPS, która umożliwiała przesył jedynie kilobitów informacji głosowej. Niby mało, ale nadal drogo – utrzymanie sieci T1 o przepustowości 1,44 megabita kosztowało bagatela tysiąc dolarów miesięcznie. Dzisiejsze sieci LTE mogą natomiast przesyłać dane na poziomie 15 Mb/s 100 Mb/s! W 1991 roku przesył 1 kilobita na sekundę, na poziomie urządzenia, kosztował 100 dolarów. Więc osiągnięcie dzisiejszych prędkości LTE kosztowało by 1,5 miliona dolarów około 10 miliona dolarów, jak nie więcej!.

Podsumowanie

Suma summarum, wyprodukowanie takiego wynalazku kosztowałoby grubo ponad 3 miliony dolarów!

Celowo autor (jak i ja 😉 ) nie wspomina o technologiach takich jak dotykowy ekran, kamera lub żyroskop, bo to były technologie, które wdrożono do masowej produkcji dużo później i w tamtych czasach były dopiero w projektach wielkich producentów. Jednakże, można sobie wyobrazić jak wielkie było by to urządzenie 😉 i oczywiście jak szybki jest postęp technologiczny!

[source url=”http://www.techpolicydaily.com/communications/much-iphone-cost-1991/” name=TechPolicyDaily]

To Top