Gry na iOS i OS X

Flappy Bird wyfrunęło z App Store

Flappy Bird zniknęło z App Store

Zgodnie z zapowiedzią twórcy, Flappy Bird „wyfrunęło” już z App Store. Grę co prawda można jeszcze odszukać, ale podczas próby pobrania przywita nas okienko z informacją:

This item is temporarily unavailable.

Try again later.

Chociaż Dong Nguyen zapewniał, że przyczyna usunięcia gry nie ma związku z żadnymi kwestiami prawnymi (chociaż na tym punkcie zaczęły pojawiać się różne zarzuty), to niektórzy twierdzą, że twórca musiał mieć coś na sumieniu – wątpliwości budzi nagły wzrost popularności Flappy Bird, kilka miesięcy po premierze.

Oczywiście wszyscy, którzy mają aplikację pobraną na swoje urządzenia, mogą wciąż jej używać. Mało tego, aplikacja przecież wciąż wyświetla reklamy z Google Adsense, które jak przyznał programista, przynosiły mu przychody rzędu nawet 50 tys. dolarów dziennie i przynajmniej przez jakiś czas wpływy powinny się utrzymać (o ile jeszcze się nie zwiększyły, po wczorajszym, gwałtownym „rozreklamowaniu” gry). Zabijanie ptaka znoszącego złote jaja nie wydaje się naturalne.

Jeśli mimo wszystko powodem usunięcia gry był strach przed jakimiś konsekwencjami prawnymi – ale zaznaczam, że to tylko przypuszczenie – to obecne rozwiązanie wydaje się wręcz genialne. Informacja o usunięciu gry szybko się rozpowszechniła. Tylko po ruchu na naszej stronie było widać, jak wiele osób było zainteresowanych tym tematem. To na pewno przełożyło się na nową falę pobrań gry. Gwałtownie wzrasta też liczba osób śledzących profil autora na Twitterze. Wczoraj, około godziny po tym, gdy opublikował informację o usunięciu Flappy Bird, śledziło go 11 tys. osób. Teraz, po ok. 24 godzinach, dobija już do 100 tys.

Trudno jednoznacznie określić, co dokładnie doprowadziło do takiej, a nie innej decyzji. Nie mniej jednak, chociaż nie wiem na ile w tym przypadku jest to świadome działanie Nguyena, cała sytuacja może się okazać wybitnym działaniem marketingowym – Flappy Bird co prawda zniknęło, ale wciąż zarabia. A kto wie, czy w przygotowaniu nie jest sequel? Z taką historią, myślę że miałby gwarantowany sukces.

[appstore id=642099621]

To Top