Gry na iOS i OS X

Dungelot 2 – darmowa gra casualowa, łącząca cechy RPG, gier karcianych i D&D

W nocy do App Store trafiła gra Dungelot 2. Łączy ona w sobie cechy gier RPG, karcianych oraz Dungeon & Dragons.

Nasze podróże po lochach polegają na odsłanianiu kolejnych pól planszy. Każde z nich może kryć wroga, nowe przedmioty, czary, itp. lub klucz otwierający przed nami drzwi na kolejny, głębszy poziom. Gdy dojdzie do walki z przeciwnikiem, ta odbywa się nieco podobnie jak w grach karcianych. Czasem zdarzy się, że spotkamy wojownika, który na dźwięk brzęczących monet wpadających do jego kieszeni, zechce walczyć razem z nami (wyłącznie na danym poziomie).

Gra została zbudowana w sposób, który jest idealny do krótkich sesji. Ponieważ w przeciwieństwie do pierwszej części Dungelot[appstore id=590247444 type=price], twórcy postanowili udostępnić grę za darmo, wiadomo, że pojawiają się w niej dodatkowe płatności. Myślę jednak, że zostały one zrealizowane bardzo dobrze i w sposób całkiem ciekawy. Oczywiście możemy zakupić sobie dodatkowe złoto, zamiast zdobywać je podczas eksploracji podziemi, ale jest to element wyłącznie przyspieszający rozgrywkę, a nie konieczny do cieszenia się grą.

Natomiast każda wyprawa do lochów wymaga od nas przeznaczenia na ten cel jedzenia, które odnawia się wraz z upływem czasu. Oznacza to, że gdybyśmy chcieli pograć nieco dłużej, dojdziemy w końcu do momentu, gdy rzecz jasna, będziemy musieli zapłacić, bądź poczekać i zająć się czymś innym (co pewnie z wielu względów byłoby zdecydowanie bardziej wskazane 😉 ). Dobrą wiadomością jest to, że w przeciwieństwie do wielu innych gier, które wykorzystują podobny mechanizm, nie płacimy za jednorazowe odnowienie „paska” jedzenia, czy za dodanie konkretnej ilości pożywienia. Płacimy raz, a ograniczenie w postacie jedzenia jest całkowicie zlikwidowane.

[youtube id=”2N61BejeqwY”]

Jest to rozwiązanie, które bardzo mi się spodobało – świetny kompromis pomiędzy grą darmową, a płatną, jednocześnie znoszący konieczność wydawania jakichkolwiek wersji „lite”, chociaż te od jakiegoś czasu są rzadko spotykane i mało popularne. Mam nadzieję, że inni twórcy „darmowych” gier – a obecny trend wskazuje, że to one będą przez najbliższy czas dominować – będą sięgać jak najczęściej po podobne rozwiązania.

Jeśli lubicie tematykę fantasy i wszelkie gry, które się z tym wiążą, zachęcam do przetestowania.

[appstore id=790138512]

To Top