Naszymi oczami

CarPlay – zwiększy bezpieczeństwo, czy liczbę wypadków?

Mercedes-Benz + Apple CarPlay

Założenia systemu CarPlay są proste. Teraz kierowca nie będzie musiał sięgać po telefon by zadzwonić (zakładam, że używając zestawu słuchawkowego), tylko będzie mógł skorzystać z pomocy Siri, by nawiązać połączenie. Tak samo w przypadku otrzymania wiadomości tekstowej. Do tego oczywiście dochodzą funkcje bardziej rozrywkowe, jak np. dostęp do muzyki.

Spójrzmy jak opisuje to Apple:

CarPlay daje użytkownikom iPhone’a niezwykle intuicyjny sposób nawiązywania połączeń, używania Map, słuchania muzyki i dostępu do wiadomości wyłącznie za pomocą słowa lub dotyku. Użytkownicy mogą z łatwością kontrolować CarPlay z poziomu natywnego interfejsu samochodu lub po prostu naciskając i przytrzymując przycisk sterowania głosem na kierownicy, by aktywować Siri.

Car Play został zaprojektowany od podstaw, aby zapewnić kierowcom niesamowite doświadczenia płynące z używania iPhone’a w samochodzie. Użytkownicy iPhone’a zawsze chcą mieć jego zawartość w zasięgu ręki, a CarPlay pozwala kierowcy używać iPhone’a w samochodzie minimalizując rozpraszanie.

Powstaje pytanie, czy kierowca w ogóle powinien korzystać z „niesamowitego doświadczenia płynącego z używania iPhone’a w samochodzie”? Nawet za pośrednictwem CarPlay, który – przynajmniej w teorii – ma to ułatwić? Czy faktycznie to, jak zbudowany jest system sprawi, że nie oderwiemy wzroku od drogi by sprawdzić, jakie właśnie powiadomienie otrzymaliśmy? Czy CarPlay faktycznie minimalizuje ilość sytuacji kiedy sięgnęlibyśmy po iPhone’a, czy może raczej stwarza więcej możliwości, kiedy zamiast patrzeć na drogę, zajmiemy się dotykowym ekranem samochodu i pojawiającymi się tam komunikatami?

Pomysł typu – ludzie chcą być ze swoimi telefonami, a więc dajmy im możliwość, aby to robić, to nie jest stawianie bezpieczeństwa na pierwszym miejscu, to stawianie na wygodę i pragnienie, aby być w (stałym) kontakcie – mówi Bruce Hamilton z Fundacji AAA zajmującej się bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Siri co prawda może pozwolić na bezwzrokowe nawiązywanie interakcji z telefonem, ale eksperci twierdzą, że to wciąż przyczynia się do zmniejszenia koncentracji i przenosi uwagę kierowcy z prowadzenia samochodu na obsługę telefonu. Najnowsze badania miały wykazać, że korzystanie z asystentów głosowych jak Siri, wciąż niesie ze sobą duże ryzyko, rozprasza i może doprowadzić do podwojenia czasu reakcji kierowcy.

Bardzo jestem ciekawy jak Wy zapatrujecie się na ten temat i co myślicie o CarPlay, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo na drodze?

[source name=”MacRumors” url=http://www.macrumors.com/2014/03/05/carplay-distracted-driving/]

To Top