Informacje i nowości

Czy można stworzyć własną aplikację na iOS współpracującą z CarPlay?

Volvo XC90 - CarPlay

Oprócz aplikacji systemowych, będących domyślnie częścią iOS, CarPlay posiada także wsparcie dla kilku innych programów, stworzonych nie tylko przez Apple. Są to: Podcasts[appstore id=525463029 type=price], Beats Music[appstore id=781817640 type=price], iHeartRadio[appstore id=290638154 type=price], Spotify[appstore id=324684580 type=price] i Stitcher[appstore id=288087905 type=price] (z czego dwie z nich, nie są dostępne w polskim App Store).

Współpraca z innymi firmami, dostarczającymi aplikacje mobilne dla swoich usług muzycznych, to zdecydowanie dobry krok. Oprócz tego, na zdjęciach i filmach z prezentacji systemu w Mercedesie i Ferrari, mogliśmy zobaczyć, że pojawia się tam ikonka dedykowanej aplikacji producenta tychże aut. Ale czy każdy deweloper będzie mógł stworzyć własną aplikację, która będzie współpracować z CarPlay? Czy zobaczymy tam np. Mapy Google lub inne nawigacje?

CarPlay - aplikacje

Na stronie Apple możemy znaleźć krótką wzmiankę o tym, że wkrótce pojawi się wsparcie dla kolejnych aplikacji. Na razie jednak nie wiadomo w jaki sposób Apple pozwoli integrować aplikacje deweloperów z CarPlay i tak naprawdę, czy w ogóle każdy otrzyma do tego dostęp? W obecnej chwili, to Apple wybiera partnerów i aplikacje, które uruchomimy na ekranach samochodów.

Portal Cult of Mac skontaktował się z kilkoma deweloperami, aby zapytać ich, czy znaleźli jakiś sposób, aby wzbogacić swoje aplikacje o nową funkcjonalność. Okazuje się, że wykorzystanie ekranu dotykowego samochodu wymaga prywatnego dostępu API.

O ile wiem, nie ma obecnie sposobu, aby umieścić swój własny interfejs na tym ekranie (samochodu – przyp. red.) – powiedział Steven Troughton-Smith, programista, któremu na dwa miesiące przed premierą udało się uruchomić interfejs CarPlay.

Skontaktowano się także z twórcami wymienionych wyżej aplikacji, aby dowiedzieć się czegoś na temat zasad i sposobu integracji ich usług z CarPlay. Spotify, iHeartRadio i Stitcher odmówili komentarza. BeatsMusic odpowiedziało, że jest za wcześnie, aby rozmawiać na ten temat. Apple nie udzieliło póki co, żadnej odpowiedzi.

Myślę, że docelowo Apple udostępni możliwość integracji z CarPlay wszystkim deweloperom, ale raczej nie wcześniej niż z wydaniem iOS 8. Bardzo możliwe, że więcej na ten temat dowiemy się podczas tegorocznego WWDC.

[source name=”Cult of Mac” url=http://www.cultofmac.com/268503/4-non-apple-apps-launching-carplay/]

To Top