Informacje i nowości

Nadchodzą zmiany w zasadach dokonywania płatności wewnątrz aplikacji

Disco Zoo – In-App Purchase

W związku z umową FTC (Federal Trade Commision), Apple do 31 marca musi wprowadzić zmiany dotyczące mikrotransakcji, które odbywają się wewnątrz aplikacji.

Co jest powodem zmian? Piętnastominutowy przedział czasowy, rozpoczynający się od pierwszego zakupu dodatku w aplikacji, który został potwierdzony hasłem, bądź odciskiem palca (iPhone 5S). Po pierwszej zatwierdzonej transakcji, przez wspomniany czas, można kupować kolejne rzeczy, bez konieczności ponownego zatwierdzania transakcji wymienionymi sposobami. Nie ukrywam, że najlepiej na tym skorzystają rodzice, którzy udostępniają swoje iUrządzenia dzieciom.

Umowa wymaga, aby użytkownik za każdym razem, gdy będzie chciał kupić dodatek do aplikacji, potwierdził transakcję. To spowoduje nie tylko zmianę porządku całego App Store. Jak mówi Jason:

Może to się okazać trochę trywialne, ale wprowadzenie zmian, tak aby w ekspresowym tempie uzyskać zgodę na transakcję od klienta może okazać się bardzo znacząca dla App Store. To wymaga zasadniczych zmian w sposobie, w jaki kupujemy w App Store, a z tego wynika wiele zależności (które trzeba na nowo ustawić – przyp. red.).

Jak wiadomo z rozmowy z informatorem, zmiany będą wprowadzone na czas. Aby spełnić drugi wymóg umowy, Apple będzie musiało żądać hasła (bądź potwierdzenia Touch ID – przyp. red.) i całkowicie usunąć możliwość kupowania bez konieczności jego wpisywania.

Zmiany będą także dotyczyć ochrony rodzicielskiej, dzięki której można ograniczyć ilość kupowanych dodatków, oraz wspomniany czas, dzięki któremu można kupować bez potwierdzania.

Tych zmian nie zauważono w żadnej becie iOS 7.1. Można wywnioskować, że Apple wciąż implementuje odpowiednie funkcje, które być może pojawią się w oficjalnym wydaniu, które podobno ma wyjść już na dniach. Można również spekulować, że nowy sposób kupowania dodatków, może się pojawić jako osobne uaktualnienie, dzięki czemu, nie trzeba będzie opóźniać premiery iOS 7.1.

Myślę, że dzięki TouchID obecnemu w iPhone 5S oraz zapewne przyszłych modelach smartfonów i tabletów Apple, zmiana może być korzystna i raczej mało uciążliwa. Nieco gorzej będzie w przypadku starszych urządzeń, które jeszcze są wspierane.

Osobiście nigdy nie lubiłem i nadal nie lubię dodatków wewnątrz aplikacji oraz wszechobecnego systemu „pay to win” („zapłać, aby zwyciężyć” – gry, które nalegają, aby ich użytkownik zapłacił pieniądze, aby mógł grać swobodnie) i nigdy nie kupiłem żadnego z nich. 

A co Wy sądzicie o płatnych dodatkach w aplikacjach? Czy to dobra rzecz, czy raczej wolicie kupić kompletny produkt?

[source type=”Źródło” name=”ZDNet” url=”http://www.zdnet.com/apple-scrambling-to-tweak-app-store-to-meet-ftcs-march-31-deadline-7000027044/”]

To Top