System iOS

iOS 7.1 przyspiesza wszystko – również rozładowywanie się baterii

Ładowanie baterii – iOS 7

Wydana w poniedziałek aktualizacja iOS 7.1 znacząco wpłynęła na wydajność urządzeń, co przełożyło się na dużą ilość bardzo pozytywnych komentarzy. Po kilku dniach od premiery okazuje się jednak, że wraz ze wzrostem szybkości działania systemu, wzrosło także zużycie baterii, która – jak twierdzą niektórzy – rozładowuje się teraz znacznie szybciej. Na forum pomocy Apple oraz Twitterze pojawiło się wiele negatywnych opinii i skarg.

https://twitter.com/qtfan/statuses/444308619748589571

Problem w jakimś stopniu występuje, ale czy mimo wielu przykładów, przedstawia on faktycznie sytuację ogółu? Właściwie po każdej aktualizacji pojawiają się głosy o problemach z baterią. I jednocześnie można znaleźć informacje, że komuś aktualizacja pomogła.

ArsTechnika postanowiło przeprowadzić dokładniejsze testy i porównać jak zachowują się poszczególne urządzenia działające na iOS 7.0.6 i 7.1.

Żywotność baterii - iOS 7.0.6 i 7.1

Żywotność baterii w minutach podczas przeglądania Internetu przy użyciu Wi-Fi w iOS 7.0.6 i 7.1 GM

Okazuje się, że iOS 7.1 faktycznie w przypadku niektórych urządzeń wypada nieco gorzej od swojego poprzednika – iOS 7.0.6. W przypadku iPhone’a 5 i iPoda touch pojawia się niewielki wzrost, a w przypadku iPada mini Retina test wypadł identycznie w przypadku obu wersji systemu. Różnice (zarówno te na plus, jak i na minus) nie są jednak bardzo znaczące (może poza iPadem mini) i zastanawiam się, czy test został przeprowadzony na tyle rzetelnie, aby można mu było w pełni zaufać? 

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że w sytuacji spadku wydajności baterii może pomóc wgranie całkowicie „czystego” systemu poprzez iTunes, zamiast instalowania kolejnej aktualizacji „over-the-air”, czyli bezpośrednio na urządzeniu. Oczywiście taki zabieg ma zawsze wiele zalet, w przypadku instalacji jakiegokolwiek systemu, czy to na smartfonie, tablecie, czy na komputerze. Jednak w tym przypadku nie ma konkretnych potwierdzeń, aby rozwiązywało to problem.

Na koniec pytanie do Was – czy po instalacji iOS 7.1 odczuliście jakieś zmiany w żywotności baterii?

[source name=”9to5mac” url=http://9to5mac.com/2014/03/13/ios-7-1-makes-everything-faster-including-your-battery-drain/]

To Top