Plotki

Jakie zmiany czekają nas w iOS 8?

Jak informuje portal 9to5mac, powołując się na swoje źródła, Apple będzie chciało w iOS 8, poza dodaniem nowej aplikacji Healthbook, czy iTunes Radio, ulepszyć funkcjonalności obecnych aplikacji i elementów systemu. 

Poniżej możecie znaleźć listę zmian, które podobno rozważa Apple:

Centrum Powiadomień

Powiadomienia

Centrum Powiadomień, czyli rozwijany z góry ekranu, półprzezroczysty panel z alertami, może zostać znacznie uproszczony. Obecne zakładki (Dzisiaj, Wszystkie, Nieodebrane), mogą zostać zredukowane wyłącznie to pozycji Dzisiaj z informacjami o pogodzie, giełdzie i wydarzeniami z Kalendarza oraz po prostu Powiadomień, z alertami pochodzącymi z poszczególnych aplikacji.

Komunikacja pomiędzy aplikacjami

Apple rozwija i testuje funkcjonalność, która pozwoli na lepszą komunikację pomiędzy aplikacjami z App Store. Dzięki specjalnemu API, poszczególne aplikacje mogłoby dzielić się wybranymi danymi. Np. aplikacja do obróbki zdjęć, mogłaby po zakończeniu edycji, uruchomić aplikację Facebook lub Instagram, abyśmy mogli udostępnić tam nasz plik. Obecnie oczywiście mamy takie możliwości, jednak to autorzy poszczególnych aplikacji muszą zadbać, aby miały one zaimplementowaną obsługę np. Facebooka i mechanizmów, jakie udostępnia konkretny portal społecznościowy. Gdyby Apple wdrożyło nową funkcjonalność, deweloper nie musiałby każdorazowo implementować np. współpracy z serwisami społecznościowymi, czy sam decydować jakie inne aplikacje mogą zostać uruchomione z poziomu jego programu. Program po prostu „udostępniałaby” zdjęcie (czy inne dane) i wykrywał, przez które z obecnych w systemie aplikacji może zostać ono użyte.

Początkowo pewne mechanizmy związane z tą funkcjonalnością znajdowały się już w iOS 7, jednak ostatecznie nie trafiły do finalnej wersji systemu.

Dyktafon

Apple planuje reorganizację interfejsu aplikacji Dyktafon, tak aby jej używanie było wygodniejsze. Dotychczas niektórzy użytkownicy iOS 7 skarżyli się, że nie jest jasne i jednoznaczne w jaki sposób można odtworzyć nagrania. Dla mnie brzmi to trochę dziwnie, jednak Apple ma to ponoć poprawić w iOS 8.

Wiadomości

Wiadomości

Apple ma dodać możliwość automatycznego usuwania starych wiadomości. Stare wątki będą mogły zostać automatycznie usunięte np. po miesiącu lub po roku. Dzięki temu przestrzeń urządzenia z iOS nie będzie zaśmiecona starymi wiadomościami, które – jeśli od czasu do czasu przesyłami np. zdjęcia poprzez iMessage – potrafią po jakimś czasie zajmować całkiem sporo miejsca.

Automatyczne usuwanie ma być opcjonalne, więc jeśli ktoś nie będzie chciał z niego korzystać – nie będzie musiał.

Game Center

Według źródeł, Apple rozważa całkowite usunięcie aplikacji Game Center z iOS i OS X z racji tego, że mało kto jej używa. Funkcjonalność usługi zostałaby zachowana wyłącznie w grach, podobnie jak działa to już obecnie.

Car Play

CarPlay

Udostępnione wraz z iOS 7.1 i zaprezentowane na targach motoryzacyjnych w Genewie Car Play, obecnie działa wyłącznie przy wykorzystaniu kabla Lightning. Apple pracuje jednak nad udostępnieniem możliwości nawiązywania połączenia (w wybranych pojazdach) za pomocą WiFi. Między innymi Volvo zapowiadało już, że bezprzewodowa łączność ma pojawić się w niedalekiej przyszłości.

Apple testowało tę możliość już w iOS 7, ale nie trafiła ona do wersji finalnej, więc bardzo możliwe, że pojawi się właśnie wraz z premierą iOS 8.

[margin_border /]

Oprócz powyższej listy zmian w poszczególnych aplikacjach, Apple ma także pracować nad przyspieszeniem działania systemu. iOS 7 nie wypadał pod tym względem najlepiej. Dopiero ostatnia aktualizacja iOS 7.1 przyniosła zwiększenie wydajności, ale wciąż wygląda na to, że w tej kategorii pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Oby tylko nie szło to w parze ze zmniejszeniem wydajności bateri

A jakich zmian w iOS 8 najbardziej oczekujecie Wy?

[source name=”9to5mac” url=http://9to5mac.com/2014/03/14/ios-8-besides-new-apps-apple-to-focus-on-refining-its-new-beginning-for-iphone-ipad-software/]

 

To Top