Informacje i nowości

Niesamowita kolekcja sprzętu Apple

Kolekcja sprzętu Apple

Jak ja lubię oglądać kolekcje innych. Szczególnie, gdy są tak unikatowe jak opisywana przeze mnie kolekcja sprzętu Apple, której właścicielką była bibliotekarka oraz jedna z pierwszych inwestorów firmy z Cupertino. Warto zaznaczyć, że cały ten zbiór „tworzył się” aż przez 35 lat!

Kolekcja sprzętu Apple

W ogromny zbiór nowych urządzeń wchodzą laptopy, komputery stacjonarne oraz akcesoria

Kolekcja Marion Stokes obejmuje ponad 200 urządzeń – komputerów, laptopów, akcesoriów do nich itd. Większość urządzeń pochodzi z ery pre-intelowskiej i jest po prostu nowa. W skład tej „kapsuła czasu” Apple, wchodzą między innymi Lisa 2/10, Macintosh 512k, PowerMaki NuBus, iMaki, niesławne „muszelki” – czyli iBooki Clamshell, Powerbooki G4. Z akcesoriów można tutaj wymienić 21-calowy monitor CRT Apple, dysk twardy SCSI 20MB do Macintoshy czy też kamery QuickTake. Cały swój dorobek kobieta trzymała aż w dziewięciu posesjach, które kupiła specjalnie po to, aby przechowywać swoje kolekcje (zbierała nie tylko sprzęt Apple, ale o tym później). Uważa się, że cała kolekcja może mieć wartość ponad milion dolarów!

Kolekcja sprzętu Apple

Drukarka GCC oraz system TV/Video Apple znajdujące się w kolekcji pani Stokes

Niestety, kobieta zmarła dwa lata temu. Cały jej dorobek życiowy był segregowany przez trzy tygodnie, sprawdzany przez autoryzowany serwis Apple oraz sprzedany poza aukcją, która miała miejsce na ebay’uKolekcję kupili koledzy Henry Plain oraz Matt Bergeron, którzy stoją za jej odkryciem i upublicznieniu za pośrednictwem portalu Cult of Mac. Pierwszy z panów usłyszał o kolekcji Stokes z aukcji internetowych, gdzie sprzedawany był między innymi MacCharlie, czyli tzw. przejściówka pozwalająca Macintoshom 128k/512k na uruchomienie MS-DOS. Po skontaktowaniu się z sprzedawcą i głównie dzięki sprzyjającemu losowi (poprzedni kupiec wycofał ofertę), panowie mogli kupić nie tylko ten sprzęt, który chcieli, ale i całą kolekcję. Nie wiadomo jednak, ile ich to kosztowało. Plain i Bergeron teraz starają się sprzedać część nowego nabytku.

Kolekcja sprzętu Apple - MacCharlie

Dzięki MacCharlie, można było połączyć Macintosha 512k z stacją obsługującą w pełni MS-DOS oraz kompatybilnymi stacjami dyskietek

Warto też wspomnieć, jak pisałem wcześniej, że pani Stokes miała jeszcze jedną pasję – nagrywała programy informacyjne z takich kanałów jak Fox, CNBC, czy CNN. Cała kolekcja (ok. 140 tysięcy kaset VHS!) mieściła się w trzech dużych magazynach (10 na 40 stóp). Całość została wysłana do Internet Archive w San Francisco, aby zgrać tam ich zawartość. Marion Stokes nagrywała programy informacyjne codziennie od 1977 roku, aż do dnia swojej śmierci w 2012 roku, na ośmiu nagrywarkach przez 24/7. Kiedy była już za stara, wyszkoliła sobie pomocnika o imieniu Frank, aby ją zastępował w tworzeniu kolekcji kaset VHS z informacjami.

Kolekcja sprzętu Apple

„Kapsuła czasu” Apple, stworzona przez panią Stokes i umieszczona w popularnych w USA, magazynach

[source type=”Źródło” name=”Cult of Mac” url=”http://www.cultofmac.com/270610/macs-in-box-incredible-collection-marion-stokes/”]

To Top